Мода

Евтината облека скапо ја чини планетава

Брзиот живот и шопинг зависностите го имаат скратено просечниот живот на едно парче облека на само две години. Така, вишокот облека создава повеќе CO2 од сите авиони и бродови заедно. Повеќе

За сеирот наречен Баленсијага Икеа торба од 2.000 долари

Се до пред некоја година Икеа сините торби можеа да се купат за 1 евро, за тогаш креативниот директор на Баленсијага, Грузиецот Димна Васалија, да реши на светот да му овозможи да купи ваква торба за над 2.000 долари. Повеќе

Франција почна да им мери БМИ на манекенките

За на жените да не им се наметнуваат погрешни идеали кои патем се и штетни за здравјето, во Франција стапи на сила закон со кој се забранува ангажирање претерано слаби и анорексични манекенки. Повеќе

Фармерки за богати кои глумат дека се работничка класа

За само 425 долари можете да изгледате како пред пет минути да сте товареле даски и цемент. Ако има правда, така облечени ќе си најдете женска која се носи како да сте ѝ втор. Повеќе

Вашата нова шивачка се вика Гугл

Едно време беа Бурди, бележења со сапунче и шпенадли со топчиња во различни бои. Сега на ред е апликација што една недела ќе собира податоци за вас за на крај да ви го понуди идеалниот дизајн на она што треба да го облечете. Повеќе

Мик Џегер: Маж никогаш не треба да носи апостолки

Верувале или не, Мик Џегер меѓу другото е и модна икона и тоа му го признаават големи дизајнерски куќи како Ив Сен Лоран на кои пејачот на Стоунси им бил инспирација за нови дизајни. Оттука, кога Џегер ќе бекне нешто за модата, мажите треба да фаќаат забелешки.  Повеќе

Како се бираат ангелите на Викторија

По досегашниот ред на настаните вечерва во Њујорк се случува Викторија Сикрет Шоу, кое ќе биде снимано и на 8-ми декември ќе има телевизиска премиера на СиБиЕс. Овие два часа телевизиска програма се подготвуваат речиси цела година. Видео

Кога ќе ти се случи народ

Деновиве толпи граѓани излегоа на улиците на Загреб, Лондон, Париз, Варшава, Сиднеј, Сеул и Дубаи. Повод: Бегалци, глобално затоплување, економска криза, растечка социјална нееднаквост? Не. Ејч&Ем ја пушти во продажба Балмен колекцијата. Повеќе

Зошто наочарите се толку скапи?

Огромниот избор на различни брендови и модели очила е оптичка илузија. Зад огромен дел од скапотијата што денес се носи на нос како престижно парче мода стои една фирма на чија позиција на пазарот може да завидува и АД Бутел.  Повеќе

Одело стејт оф мајнд

По ново не е дека облеката го прави човекот, туку облеката прави човекот поинаку да го перципира светот. Повеќе