Медиуми

Како на странска новинарка ѝ се видел прес на Трамп?

Како на редовен консумент на вести, една австралиска новинарка мислела дека ѝ се познати сите ексцентричности и стилски лудории на актуелниот американски претседател. Се нашла во САД и решила да види како изгледа една негова прес-конференција. После тоа, не знаела од каде да почне. Повеќе

Колумнистот Борис Џонсон и неговата плата

Човекот што ја извади Британија од ЕУ, па стана министер за надворешни работи на истата обезевропена Британија, пред некое време повторно е ангажиран за колумнист во Дејли Телеграф... за хонорар од 275.000 фунти годишно. Повеќе

Како вистинските вести се полоши од лажните вести

На кратко, премногу информации, дури и факти, можат да доведат до цинична популација која има многу малку очекувања од своите лидери. Повеќе

300 медиуми се кренаа против Трамп

Во еден ден над 300 американски медиуми објавија едиторијали против „валканата војна“ на Трамп, организирани со цел да се спречат неговите напади против слободата на печатот и да се промовира истата. Повеќе

Дали докторот за рак ќе најде лек за вестите?

Важи за најбогатиот доктор на светот и неодамна одвои огромен дел од тоа богатство за да го купи потклекнатиот Л.А. Тајмс, да види дали може да се справи со еден од најопасните ракови на денешнината, вестите, поточно она во што тие малигно имаат метастазирано. Повеќе

Како весниците станаа лобисти за својата индустрија

Во моментот кога Трамп најавува нови царински давачки за производите од Канада, уредникот и сопственик на Џексон каунти сентинел и на уште девет други локални весници, знае дека цената на хартијата за печатење повторно ќе скокне. Во изминатите неколку месеци таа расте од 550 на 800 долари. Повеќе

Трамп може да се реши само со „сендвич од вистина“

Начинот на кој медиумите известуваат за Трамп најдиректно е во корист на Трамп бидејќи „му помагаат преку повторување на неговата порака,“ тврди американски когнитивен научник и лингвист кој изучува пропаганда, и дава решение на проблемот. Повеќе

Зошто Елон Маск реши да ги проверува вестите

Покрај се што во моментов му се случува на Маск, сè што е измеѓу копање тунели под Лос Анџелес до патување во вселената, човекот одлучи дека е време да се вмеша во медиумите и да започне компанија што ќе работи на одвојување на „лошото новинарство“ од вистинското новинарство. Компанијата ќе му се вика - Правда (во оригинал: Pravda). Повеќе

Германски весник отпушти карикатурист заради карикатура со Нетанјаху

Одлуката на Зидојче цајтунг е по основа дека во карикатурата на израелскиот премиер се користени „анти-семитски клишеа“. На ваквата одлука реагираше Турција, потсетувајќи дека кога тие им префрлиле на Германците за карикатура на Ердоган од истиот автор, тој бил бранет по основа на слобода на говор. Повеќе

Како умира весник

„Овенатиот и ослабен“ Денвер пост моментално е преплавен од профит како ретко кој весник и тоа не е на добро, објаснува Џек Шафер во Политико. Повеќе