Медиуми

Под урнатините на мексиканските вести

Цело Мексико било залепено за телевизор за да дознае што има најново во спасувачката драма околу едно 12 годишно девојче живо заробено под урнатините на своето училиште. Сè додека сето тоа комплетно не колабираше. Не урнатините, туку приказната. Повеќе

Сиенен во живо дозна каде греши околу известувањето од катастрофи

Сред поплавите по ураганот Харви, во едно од засолништата, Сиенен наиде на еден од најжестоките медиумски критичари во Хјустон, жената идентификувана како Даниел и нејзината малолетна ќерка, кои премрзнати, утоп мокри и избезумени, беа наместени пред камерата на новинската мрежа за да одговараат на прашања на новинарката. Повеќе

Медиумите се лошите затоа што создадоа свет доволно глуп за Трамп
После Цацко ви е крив

„Што мислевме дека ќе произведеме со нашите медиуми кои се полни со гнев и нетрпение?“ прашува Мат Таиби во Ролинг Стоун „некој сензитивен генијалец?“  Повеќе

За некое време на агрегаторите нема да им требаат ни портали за да прават пари

По 1-годишен тест јужнокорејската новинска агенција Јонхап и официјално го предаде известувањето од натпреварите од англиската премиер лига на - роботи. Дигиталните дескаџии ги објавуваат извештаите во рок од 1 до 2 секунди по завршувањето на натпреварот. Повеќе

Насловните на магазините по килавењето на Трамп околу нео-нацистите

Иако Трамп имаше шанса со неколку празни фрази да ќари лесни поени кај општата популација, неговиот избор на зборови во реакцијата околу Шарлотсвил беше една од најпогрешните комбинации што можеше да ги погоди. Контра одговорот стигна од насловните на некои од најголемите светски магазини. Повеќе

Дали можеш да им веруваш на меинстрим медиумите?

Во едно од најзабележливите видеа по пожарот во Гренфел кулата во Лондон, активистот Ишмаил Благров го "распарчува" репортерот на Скај испратен да пренесува за еден од најкатастрофалните пожари во Лондон. Благров, оправдано преплавен од гнев му порачува "нек се ебат медиумите, нек се ебе меинстрим", за момент насочувајќи го целиот бес "не кон виновниците за пожарот, туку кон оние што пренесуваат за него". Повеќе

Лорен Пауел Џобс, вдовицата на Стив Џобс, го купи Атлантик

Претседателот и сопственик на Атлантик медиа, Дејвид Бредли објави дека мнозинскиот удел во компанијата го продава на Емерсон колектив, организација основана и раководена од филантропот и инвеститор Лорен Пауел Џобс. Повеќе

На кои медиуми им веруваат Американците?

И пред да почне да се зборува за "лажни вести", новинските медиуми во САД беа прилично јасно поделени по својата припадност и наклонетост кон идеологија. Излезе дека тоа им е сосема очигледно на Американците. Повеќе

Агонијата на работење во Њујорк тајмс

Од доаѓањето на Трамп на власт Њујорк тајмс ги живее едни од најславните моменти во својата историја. Освен што стана столб на свесноста и новинарството, Тајмс успева да собере и 130.000 нови дигитални претплатници месечно. Проблемот е што славните моменти никако да се префрлат врз внатрешното функционирање на весникот. Повеќе

Russia Today извади штосна кампања

Медиумот си поигра со својата озлогласеност на Запад каде се смета за ударна тупаница на руската пропаганда и дежурен виновник за медиумската конфузија па извади слогани од типот: „Изгубивте избори? Пропуштивте авион? Обвинете нè нас!“ Повеќе