Љубов и секс

Славој Жижек: Нормално е сексуалноста да е перверзна

Феминистичкото отфрлање на Фројд води кон една залудна желба сексот докрај да се рационализира бидејќи тој во суштина е перверзен. Политички коректните препораки да не се зборува за убавото и убавите луѓе (да не би биле објективизирани) не им помага ни на грдите, порачува Жижек. Повеќе

После #МеТоо нема каење

Сенаторот на демократите и поранешен комичар, Ал Франкен, поднесе оставка на својата функција во 2017 во времето кога МеТоо движењето беше во врвот на својата сила. Малку повеќе трпение, истрага и анализа (каква што заслужува секое сериозно обвинение) покажа дека сето тоа било избрзано. Повеќе

Кувајтски лек за хомосексуалност, со драгичка

За лекот:„Тој е чиста наука и нема тука срамење“, вели изумителот, инаку докторка. За драгичката: се работи за чепчиња. Повеќе

Идентични близнаци, идентична алиментација

Бидејќи двјца идентични браќа од Бразил не сакаат да кажат, или пак не знаат кој е таткото, а тоа не може да се докаже ни со ДНК тест, судија решил и двајцата да одвојуваат од плата за растење на бебето. Повеќе

Животот пишува стереотипи

Во приватна клиника сред Париз почина 65-годишниот милијардер трговец со дијаманти Ехуд Ланиадо. Причина за смртта е срцев удар, причина за неговото присуство во клиниката Ланиадо би сакал да се проблеми со срцето. Повеќе

SFW Порнхаб

Дечко си отворил канал на популарната порно платформа (доволно е да им испратите фотографија од себе со напишано име и презиме) и почнал да става видео клипови надевајќи се на нив ќе налетаат луѓе на кои ќе им дојде добро да одморат рака.  Повеќе

Ќе има кондоми во боја!

Сеа ќе си речете, види ги овие колку се овие назад со материјалот бидејќи одамна има и кондоми во различни бои и во различни вкусови. Полека. Вакви бои досега немало и верувајте, не сакате да ги видите на својот кондом. А за вкусовите, нели, не се расправа. Повеќе

Што правиме кога човекот што треба да ја спаси Земјата е негативец на #MeToo?

Изминативе денови неколку жени излегоа со обвиненија против научникот Нил Деграс Тајсон за сексуално малтретирање кои се движат од силување во дрогирана состојба до непосакувано допирање. Обвинувањата се протегаат во период од 30 години, и благодарејќи на #MeToo успеваат да соберат внимание од јавноста иако една од жените го има објавено својот случај уште во 2010. Повеќе

Остај сине, каква журка беше, можеше мамут да излезеш

Непребирливоста на човекот во однос на партнерите нова студија ја регистрира уште во времето на праисториските луѓе и истите ги цинкари дека не пребирале многу дали ќе спијат со човек или со неандерталец. Повеќе

Републиканците и Демократите имаат различни сексуални фантазии

Она што ги спојува двата спротивставени политички табора во САД е што имаат сексуални фантазии со ист интензитет. Ама кога станува збор за содржината, тука веќе сериозно се разликуваат и тој избор изгледа има врска со нивните партиски и иделошки вредности. Не сме особено љубопитни да ги откриваме локалните сдсм-вмро специфики бидејќи некако е јасно кој во нивните глави е ебаната страна. Повеќе