Храна

Машала бебево, тешко ко олово

Тестирале околу 170 производи од четири категории бебешка храна. Во 95% од нив нашле тешки метали, најмногу олово. Заради изложеност на овие неуротоксини од храната, новите генерации масовно губат IQ поени, загуба која на национално ниво се изразува во милиони.  Повеќе

Чедаргејт

Угледен француски готвач ги тужи Мишелин бидејќи смета дека неправедно му е одземена една ѕвезда. Тврди дека му се паднал недоветен рецензент на неговата храна кој помислил дека користи англиски кашкавал за француски специјалитет. А нема врска. Повеќе

Понуда на денот: бургер и пари за погреб

За 29 фунти британски паб дава 12.000 калории спакувани во бургер и додатоци, а ако работите тргнат на многу лошо дава и пари за твојот погреб. Повеќе

Шпанија на раб од гастрономска граѓанска војна

Како што горештините тлеат, а летото не минува, во Шпанија на површина почнуваат да излегуваат некои од најдлабоките линии на поделба на нацијата - краставица во гаспачо, да или не? Повеќе

Што е постаро, јајцето или холестеролот?

Просечен консумент на вести, науката најчесто ја среќава кога е поврзана со исхраната. А тој вид на наука, најчесто нема блага врска со наука. Повеќе

И бананите ги молзат, зарем не

Прво имаше млеко, млеко, главно од крави, нешто помалку од овци или кози. Потоа на мала врата успеа да се пробие млеко од соја, и тоа подотвори простор и за млеко од бадеми или ориз. Сега веќе не се знае кој што прави, а последно на списокот е млеко од банани, и сè тоа главно во име на нетолерантност кон лактоза. Повеќе

Науката ви порачува дека погрешно го јадете јаболкото

Не е мал ќеифот да се пренесуваат вакви вести, имајќи ги на ум оние орди прехранбени талибанци кои имаат фетиш кон здравјето (ќе изедат говно од потполошка ако ги убедиш дека е здраво) и тоа колку канони до кои слепо се држеа, во последно време им беа ревидирани. Од рехабилитацијата на путерот и сланината, па до лустрацијата на чиата. За ова со јаболката, ако се фер и принципиелни, од утре ќе ги гледате како ги голтаат семките. Повеќе

Морков од месо
Производот што никој никогаш не го побара

Доаѓа од ланецот за брза храна Арбис, и за среќа за сега е само тролање на веганската плескавица со вкус на месо која воопшто не содржи месо, а како плевел се рашири низ американските ланци за брза храна. Повеќе

Белото месо штотуку поцрвене

Сите знаеме дека да се јаде бело месо е каде-каде поздраво отколку да се јаде она црвеното. Е па, не. Повеќе

Зошто пилешкото е толку евтино?

Многу работа во цената врши тоа што во секој даден момент на планетава има 23 милијарди кокошки / пилиња. Повеќе