Филм

Како Оскарите ја искористија дебатата околу расизмот за своја маркетинг кампања

Она што кај нас е газење кој прв слушнал за Хатиџе, во САД последниве години во ова време е газење колку се и колку не се застапени малцинствата во номинациите за Оскар, и колку тоа треба да се промени или не. И Оскарите за сега немаат проблем со галама се додека има галама. Повеќе

Стивен Кинг не верува во рамковни договори за уметноста

Кругови во Холивуд се ужаснаа од проуениот писател на хорори и неговото мислење за тоа кому треба да му се даваат Оскари. Што е тоа толку контроверзно и шокантно што го рекол Стивен Кинг? Дека критериум треба да биде квалитетот а не диверзитетот.   Повеќе

Јутјубер ги поправи подмладувањата во Ајришмен

Скорсезе потроши милиони од парите на Нетфликс за софтверско подмладување на неговата звучна актерска ергела во последниот филм, за да ги долови во различни делови од нивните биографии. Нам не ни пречеше но некои не беа најзадоволни од резултатот. Јутјубер седнал и со слободен софтвер за недела дена видливо го поправил она што овие големите го забрљале.   Видео

80% од топ 10 филмовите за годинава се на Дизни

Ако до сега Дизни беше застрашувачки колку пари прави од филмовите (а и троши на нив), во 2019 неговата доминација достигна ниво „без преседан“. Повеќе

Стигна Дизни плус, сталинистички искасапен

Веројатно најпознатото филмско студио во последните 80 години, неделава ја лансираше својата стриминг платформа Дизни плус. Во неа има речиси сè од импозантниот анимиран, филмски и документарен капитал на Дизни и пријателите. Проблемот е во она „речиси сè“. Повеќе

Зошто „тронашите“ Бениоф и Вајс се откажаа од снимање на Ѕвездени војни?

Летово парот продуценти одговорен за Игра на тронови заедно со своите семејства беа на летување во Италија, семејствата да одморат, а овие двајца за да се видат со Џорџ Лукас и да разговараат со него за трилогијата филмови Ѕвездени војни што треба да ги снимаат. Во понеделникот, двајцата објавија дека го напуштаат проектот. Повеќе

На Џордан Питерсон му се случува „Ругање со Христос“

Никој не е пророк во своето село и тоа му се случува на денес веројатно најпознатиот Канаѓанин на светот, Џордан Питерсон. Кино по кино, дали арт или меинстрим, одбиваат да прикажат еден филм за него, или пак ги откажуваат веќе закажаните проекции. Главно, на невидено. Повеќе

За Стен Ли сè најдобро, за пиар

Човекот почина минатата година во ноември, за неполна година подоцна ќерка му да излезе со изјава “никој не можеше да го третира татко ми полошо од директорите на Марвел и Дизни“. Повеќе

Кога е право време за либерални елити да убиваат Републиканци?

Како што изборната машинерија почнува да набива притисок, а масовните убиства во САД се таложат со вонредно темпо, Универзал студио одлучи дека ова може не е време за премиера на нивниот нов хорор „The Hunt“ на тема лов на луѓе. Повеќе

Его заштитено со договор

Договорите на актерите на франшизата „Брзи и бесни“ се изделкани на начин кој го штити нивното его со тоа што на нивните најголеми ѕвезди им гарантира дека секој од нив ќе добие подеднакво ќотек во филмот. Повеќе