Брак

Како да станеш најбогатата жена на светот?

Чекор бр. 1: Разведи се од најбогатиот маж на светот. Повеќе

Лош брак е штетен по здравјето
Да се забрани лош брак во затворени простории!

Ако до сега беше стандард дека добриот стабилен брак е добар за здравјето на неговите учесници, сега по ново се утврди дека и спротивното е точно, односно дека лошиот брак е подеднакво штетен за здравјето како пушење цигари и пиење алкохол. Повеќе

Миленијалците со своето пишманење создадоа уште една нова професија

Генерацијата која е стандардно кошмар за секоја усталена индустрија или навика од претходната генерација, до толку ја фаќа нервоза околу одредени животни одлуки што мора да почне да оди по курсеви за да реши дали сака да има деца или не. Повеќе

Франција укинува делење „воспитни“ на деца

Законот со кој се воведува забрана за родителите да шамараат или ќофтаат деца мина во Долниот дом на францускиот парламент, со тоа што останува една од главните слабости на законот дека баш и нема некоја казна за прекршување на забраните. Повеќе

Кинески бунт против набиени цени на невести

Затоа што се претерало со нерегулираните цени на невести во Кина, локалните власти на повеќе села решаваат да ограничат колку најмногу пари може да се понудат или побараат за невеста. Повеќе

Несреќен брак не е основа за развод

Жена побарала развод на брак кој траел 40 години затоа што во тој брак веќе немало љубов. Не оди тоа така, ѝ кажал судот. Не шеријатскиот во Судан, туку врховниот во Велика Британија. Повеќе

Кејт Мидлтон поевтино пројде на породување отколку просечна Американка

Разликата меѓу евтино и поевтино е што ова на Кејт Мидлтон не беше ни најмалку евтино и чинеше 8.900 долари од вечер, а и покрај тоа излезе поевтино од просечната цена што за истото се наплаќа на другата страна од Атлантикот. Повеќе

Истополовиот брак е крајот на ЛГБТ заедницата?

Ново истражување на истополови парови во американската сојузна држава Масачусетс покажува „распространето верување дека откако го стекнале правото на брак (заедницата) има се помалку потреба да се организира за права и прифатеност.“ Повеќе

Дански начин, за дански деца

Експертка за деца од Данска, Џесика Џоел Александар, пишува книга на темата што ја знае „Дански начин на воспитување деца“, со поднаслов „што најсреќните луѓе во светот го знаат за одгледување самоуверени и способни деца.“ Повеќе

Принцезата на зрно пишман

Јапонската принцеза која лани гордо соопшти дека заради својата факултетска љубов се откажува од својот аристократски статус, реши да ја одложи венчавката. Ѝ треба време да размисли. Повеќе