Зезалици

Што прашања имаат децата?
10 Септември 2019

Конверсејшн е австралиски новински веб-сајт кој главно се занимава со вести, анализи, истражувања и колумни на политички теми, и гледа тоа да го направи колку може побалансирано. Меѓу другото, сајтот има и посебна рубрика која нема врска со ништо од тоа, туку е за одговарање на прашања поставени исклучиво од деца, а одговорите доаѓаат од експерти на темата. И сето тоа функционира фантастично, децава стварно имаат поинтересни прашања од тоа што мислите, на кои стварно не знаете да одговорите. Повеќе

Децата секогаш се исти, ние отидовме у курац
10 Септември 2019

Нормално, го памтам првиот ден во школо. Кај нема да го памтиш, ебате, кога учителката имаше мустаќи ко Вук Караџиќ, мајко моја мила. Не знаеш дали си дошол во школо или на воена вежба. Повеќе

По трагата на една фотографија
4 Септември 2019

Изгледа како да се на погреб или пак оддаваат едноминутно молчење за некој починат, но не е тоа. Луѓето не се простуваат со некој што заминал, туку помагаат некому да остане. Повеќе

Вицовите на Славој Жижек
26 Август 2019

Вицовите се неодвоив дел од она што го предава и пишува словенечкиот социолог, филозоф и културен критичар. Според Жижек, вицовите знаат да откријат големи а и непријатни вистини, суптилно да отсликуваат парадокси, или да дадат свежина во погледот кон работите. Толку ги има кажано, што ги има доволно да се издаде книга само од неговите вицови. Повеќе

За многу години сеирот на Борис
23 Август 2019

Од средбата Макрон - Џонсон извадена е една фотка која од сега ја предвидуваме дека вечно ќе биде користена за ругање на овој вториот. Плус, фотката доаѓа со мајсторски добар сеир, па нема зошто да не остане тоа така. Видеото од истиот настан, покажува колку малку треба за некои моменти да станат вечни.

  Повеќе

Куќа за удолници
15 Август 2019

Јапонски архитекти добиваат проект за правење куќа на плац што е удолница / каскади, и вадат решение да се изнервираш колку е добро. Од наша перспектива маната е што цело време ќе го пројдеш во неизвесност кога некој инвеститор ќе успее да пробие во општина и да добие маркица за зграда од 5 ката пред тебе. Повеќе

ИКЕА упатство низ шведскиот правен систем
12 Август 2019

Во една од поопскурните случки изминативе месеци, Канје му се јавува на Трамп за да побара од  американскиот претседател да се јави кај шведскиот колега и да ургира околу апсењето на американски рапер (A$ap Rocky) во Стокхолм. И Трамп стварно се јави кај шведскиот премиер и стварно проба да ургира - буквално понудил тој да му ја плати кауцијата на раперот. Повеќе

Детокс апликација, затоа што до таму е стигната работата
5 Август 2019

Инсталираш апликација, по икона личи како твојата омилена што без разлмисување ја кликаш неброени пати на ден и за која одбиваш да признаеш дека си навелечен(a). По функционалности не прави ништо од тоа што очекуваш, само имаш икона, ти дава да ја кликнеш колку да ти пројде меракот, и ти брои колку пати ја имаш кликнато. Не е лошо за почеток за одвикнување. Повеќе

Во слава на тегет усисивачот „Слобода“ - Чачак
3 Август 2019

Бидејќи за такво технолошко чудо какво што е правосмукалката Слобода - Чачак е невозможно да се дочека ден таа да умре па да се напиша посмртно слово, време за оддавање почест е кога залудени од лажливи маркетиншки рефрени, некои ќе потклекнат и ќе купат нова правосмукалка. Повеќе

Основни закони на човечката глупост
31 Јули 2019

Некое лице е глупаво исто како што некоја друга особа е црвенокоса. Веројатноста некоја личност да е глупава е независна од која било друга нејзина карактеристика и нема врска со никаква расна, класна или професионална припадност. Повеќе

Водич за возење велосипед во град
30 Јули 2019

Во теорија е здраво и практично. Во пракса е опасно (немаш секаде патеки, ниту пак сите „патеки“ се оптимизирани за велосипед), полно со стресови (бидејќи добар дел од времето возиш по улица зависиш од добронамерноста, фокусираноста и смартфон активноста на луѓето со кола) и не баш здраво (по пат го вдишуваш целото олово од твоите моторизирани сограѓани). И покрај ова, пак некако, барем кога е убаво времето, велосипед е неспоредливо подобра опција од автомобил. Повеќе

Две рецензии на „Медена земја“
29 Јули 2019

Малку очекувано ама деновиве беше објавено дека „Медена земја“ се прикажува во американските кина. Идентично малку очекувано рецензија за документарецот извадија Ролинг стоун магазинот и Вокс, притоа и двата автори прилично воодушевени од тоа што го изгледале. Повеќе

Тест за зависност од порно
26 Јули 2019

Она што е нејасно е како се победува во ова, ако имаш зависност од порно или немаш зависност од порно? Повеќе

Колку ФејсАп ги погоди остарените ѕвезди?
19 Јули 2019

Пошто популарната апликација не може да знае кој колку пластични операции ќе направи, добра е кај луѓе како Иан МекКелен (Гандалф) и Морган Фриман ама затоа тотално е утка кај Доли Партон, срцката која има кажано: „Знаете ли колку скапо ме кошта да изгледам вака евтино?“ Одиме со неколку фото примери. Повеќе

Волво и после него
9 Јули 2019

Кога во 50-тите години Волво го измислија автомобилскиот безбедносен појас „на три точки“ кој се користи и денес, патентот го прогласија за слободен за да можат да го користат и нивните конкуренти и да се спасат колку што може повеќе животи. Од тогаш. најголемиот напредок на ова поле можете да го сретнете во некоји скопски таксија. Повеќе

Блазе си им, бе
5 Јули 2019

Некои од нас кубурат со време. Некои кубурат со тоа што попрво да направат кога имаат време. Има и трети кои го немаат ни првиот ни вториот проблем. Само да ја видите „идејата“ и колку тоа учесници успеала да „ангажира“. Повеќе

А мислевме само ние сме лузери
25 Јуни 2019

Прецизниот и длабоко снеможувачки есап од ретроспeктивната колумна „Saturday Bloody Saturday“ на Борис Дежуловиќ си го посветуваме себеси и на сите познати и непознати лузери кои „беа во тек“ и дозволија животот да им го изедат вестите на кои „не можеме да им се изначудиме“. Повеќе

На море идење...
15 Јуни 2019

Рипнасмо у воду, како жабе у Студену Бару. “Гњури брате“ – вика ми он. Какво црно гњурење, ја одвај с’с лејке се научи да пливам к’д ме водесва мои да се бањам у Криву реку куде бабу и деду на село. Давимо се ми, г’лтамо воду, м'латаримо с’с онија руке и ноге, едвај отидемо на друг крај на плажу. Повеќе

Две години од смртта на најубавата во Стоунси
13 Јуни 2019

На 13 јуни 2017 година почина Анита Паленберг, „шестиот член на Ролингстоунс“, како што многумина ја нарекуваа. Повеќе

Телеграм со објаснување на ДДОС напад што секој може да го разбере
13 Јуни 2019

На Телеграм, апликацијата за пораки, неколку пати деновиве му се случи куршлус заради кој сервисот беше прекинат. Причина за ова беше ДДОС напад кој се верува дека доаѓа од Кинезите бидејќи апликацијата е користена за организирање на масовните протести во Хонгконг. Повеќе