Мешано

Фотографот по кутијата од Мекдоналдс се познава?
30 Август 2017

Како пакет, ова е една многу инспиративна показна вежба во која познат француски фотограф научен да работи со опрема од десетици илјади долари покажува какви велелепни фотки може да извади користејќи само Ајфон, кутија од Биг-мек и рачна лампа. И пред да извршите церемонијално лупање на вашата опрема од ѕид, треба да знаете дека има една цака: откако ќе ја искористи комбинацијата Ајфон, картонска кутија и рачна лампа, работата е довршена со комбинацијата ВСЦО, Фотошоп и Лајтрум (сите три на мобилен). Повеќе

Тајната за добивање на лото
24 Август 2017

Ноќеска во САД се падна вториот по големина џек-пот во историјата на тамошните лотарии во износ од 760 милиони долари. Одма треба да се каже дека човеков не е добитникот на премијата, ама има разработено систем со кој нема изгубено пари. Неговиот совет во основа е: секој пат кога сакаш да играш лото, инвестирај ги парите на берза. Повеќе

Мајка ти, перење алишта и вовед во политичка терминологија
22 Август 2017

Разните видови политичко уредување и поврзана терминологија сведени на проблемот со твоите валкани алишта и мајка ти како одговорна за нив. Повеќе

Силување со родителска љубов
17 Август 2017

Култот на детето во нашата цивилизација настана не така одамна, пред 50-60 години. Тоа е една прилично вештачка појава, исто како што е Дедо Мразот кој излегува од реклама на Кока кола. Децата се најсилното оружје за забрзување на потрошувачката трка. Повеќе

Онаа чаша вода што те тера накај Лео
17 Август 2017

Заради дизајнот и насловите, старите Ју-плочи и сами по себе се драгоцени. Кога ќе ги спинуваш со друг контекст, работата станува уште позабавна.  Повеќе

4 во 1: И споменик и парк и мир и цвеќе
17 Август 2017

Неодамна на гробиштата на Сапоро (главниот град на Хокаидо), беше отворен споменикот на Буда изработен од јапонскиот архитект Тадао Андо. Будата е висок 13,5 метри, а и покрај тоа успева никако да не штрчи од околината, туку напротив некако многу природно легнува. Повеќе

20 оброци што Базфид вика дека се ефтини
10 Август 2017

Додека службите успеат да ја лоцираат и изведат "Софка за двајца" пред лицето на редакцијата, ние ќе забуричкаме по Базфид во потрагата по рецепти што треба периодов да ја покријат потребата од - што ново не сме јаделе. Повеќе

Вистината од Инстаграм фидот
5 Август 2017

20-годишна финска блогерка му се обраќа на делот од женската популација што уште ја нема совладано вештината за ловење совршен агол и на крајно неупатената машка маса, за да ги просветли околу тоа што го гледаат на Инстаграм (и за да не се извадат од памет ако по некоја случјаност истото тоа после го видат во живо). Повеќе

Животни лекции од Алан Форд
1 Август 2017

Компилација мисли (спремни за твитови, мемиња, статуси) од Алан Форд, Боб Рок, Грунф и останато друштво. За тие што не знаат, автори на Алан Форд се Макс Бункер (пишува) и Магнус (црта), и сето ова се случува во Њујорк (и како може да си дозволите тек сега да се запознавате со материјалот?). Повеќе

Збогување со Честер Бенингтон
21 Јули 2017

Пред два месеца, Шинода и Фарел од Линкин парк во интервју објаснуваат дека Честер сериозно и длабоко е погоден од самоубиството на Крис Корнел. Ноќеска, 41-годишниот рокер изврши самоубиство. Ова е последниот поздрав со него на неколку колеги музичари. Повеќе

Приказната за Раде Кончар и неговиот син Раде Кончар кој се венчал на улица „Раде Кончар“
2 Јули 2017

Да се потсетиме ние на вистинската партизанштина на која подзаборавивме од онаа блеферската која последниве години ни ги потече јајцата (ене ги, моментално се ухлебуваат по државни институции). Усташите не само што го убиле прочуениот револуционер Раде Кончар, не само што ја фрлиле од прозор неговата жена туку за да ја сотрат цела лоза, понудиле неверојатна награда и за нивното бебе.  Повеќе

Американскиот скејтер со презиме Џаноски
26 Јуни 2017

Колку што авторот на статијава е Џурук, толку и он е Џаноски, ама тоа е друга тема. Роден е во САД, по потекло е Македонец, и се вика (по негово) Стефан Џаноски. Човекот цел живот е скејтер, доволно познат во САД за Најк да имаат патики со негово име. И тоа 41 различен модел. Освен што скејта и прави патики, човекот стигнува и да слика, фотографира, да се занимава со вајарство и да свири гитара. Повеќе

Интернет оф шит: чајник од 400 долари
23 Јуни 2017

(Чисто против уроци, да кажеме дека може да дојдат и бетер.) Пред некое време ја пренесовме веста за бескорисниот паметен соковник од 400 долари (на попуст од првичните 700). Има барем еден човек на светот што ја прочитал веста, целиот исход од неа и сето тоа го доживеал како одлична бизнис идеја. Тој човек направи паметен чајник. Повеќе

Одмаздата на градинарот
20 Јуни 2017

Ако сме прецизни, човекот е арборист (да, како Дејан), што во превод значи некој кој професионално се занимава со одгледување и изучување дрвја. И ретко кој станува арборист заради слава, туку најчесто тоа се прави од љубов кон дрвјата. На истиот овој човек, градските власти и придружен апаратчик предводен од градоначалникот решаваат да му го исечат 30-годишното здраво дрво во двор, затоа што почнало да им го поткопува тротоарот. Како што решаваат така и прават. По нив, доаѓа на ред тој. Повеќе

Затоа што отсекогаш било така
13 Јуни 2017

Стара приказна е ова за менталитетот и социјалната психологија и веројатно ја имаме објавено во овие миљарда години минати на интернет. Поучна е на различни нивоа, и за македонската транзиција и за состојбите во вашата фирма, град, држава.... Ако имате чувство дека мајмуните се менуваат а работите остануваат исти, читнете како тоа оди.   Повеќе

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан
9 Јуни 2017

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство. Ние го добивме меракот да уживаме во сеирот што Гардијан го удира околу изборите. Повеќе

Морковите, кокошкиното слепило и воената пропаганда
8 Јуни 2017

Една од особините кои им се припишуваат на морковите е дека можат импресивно да го подобрат видот, особено ноќе. Но, ако страдате од кокошкино слепило а спас гледате во морковите, нема да се изнагледате. Приказната за оваа раширена легенда нè води до пропагандата од Втората светска војна. Повеќе

Зошто копчињата на машките кошули се од десно?
8 Јуни 2017

Причината за тоа има врска со оружјето. А ако сте горди на својата ненаоруженост, тогаш носете го барем својот мобилен на лева страна. Повеќе

Приказна за шармот на Роџер Мур
26 Мај 2017

Роџер Мур е еден од оние луѓе што ќе ги памтиме само во една димензија, како лежерен агент 007 кому му оди добро со девојки, а на лошите не им оди добро со него. Зад таа димензија којзнае што човек може да е, може идиот, може прекрасен лик. Има една супер интересна анегдота за него, која барем малку ја открива неговата секојдневна природа. Како се ближи кон крајот, приказната станува сè поинтересна.... Повеќе

Совршената реченица
26 Мај 2017

Има ли, на крајот на краиштата, нешто посуетно на светот од писател? Особено во моментот кога се гледа очи в очи со својата совршена реченица. Ох, боже, каква грозна, одвратна немоќ! Повеќе