Канта

Кога историјата би се случувала на Фејсбук
7 Ноември 2018

Колекција од Фејсбук статуси од некои од клучните моменти во човековата историја. Титаник не требало толку да се чатали. Повеќе

Што има Истокот откриено пред Западот?
8 Октомври 2018

601 година - Сонцето е центар на Соларниот систем
768 година - Сулфурна и солна киселина
815 година - Денешните бројки
822 година - Еволуција
831 година - Обемот на Земјата Повеќе

Прогресија на една кариера
25 Септември 2018

Човекот се вика Џејкоб Пауда и во некои блесави тинејџерски времиња решава да влезе во некоја од локалните банди и никогаш не излегува од таму. Во март 2017 Пауда е на 31-годишна возраст, и на судење добива 15 години казна затвор. Сè што треба да знаете за развојот на неговата кариера е евидентирано низ слики од негово притворање. Повеќе

Кај што има волја, има и порно
11 Септември 2018

Заради тоа што е мормон и религијата му забранува, дечково не може да гледа фотографии со порно и голотија. Заради тоа што е тинејџер и e попален, нашол начин како ем да не ја прекрши верата, ем да (мисли дека) гледа нешто голо. Техниката ја крстил "bubbling" и некако функционира. Повеќе

И би реалност
6 Септември 2018

Како што бајките инсистираат на среќен крај, така уметников инсистира на несреќен. Не радикално несреќен да нема жив останато, ама на работ на вечност мината во измачување. Повеќе

Баба ко баба, со Ламборџини во гаража
14 Август 2018

По неуспешен бизнис кон крајот на 80-те со рент-а-кар за луксузни автомобили, сега веќе починатиот дедо / татко / сопруг решава да задржи два од автомобилите што ги изнајмувал: Ламборџини Кунташ и Ферари 308. Над 20 години заборавени во гаража што протекува, автомобилите повторно ги открива внукот на оригиналниот сопственик кога оди на гости кај баба му. Повеќе

Истрага на место на мемето
10 Август 2018

Една од оние стандардно сеприсутни мудрости на интернет, која веројатно ниту еден мотивациски говорник што држи до себе ја нема прескоканто да ја стави во својата пауер-поинт презентација, порачува - не работи напорно, работи интелигентно. Човек седнал да се позанимава малку со пораката и како таа учи на лажење и измама. Повеќе

Кога мемињата ќе остарат
6 Август 2018

Најдражесто околу ликовите со интернет меме слава е што тие се едни од ретките случаи кога „славата“ не е лажирана или собрана на сила, туку е резултат на вистински автохтон интерес од публиката. Ретко кој го памети оригиналот или кога прв пат го видел мемето со некој од овие ликови, а уште поретко некој помислува дека меме-ликовите стареат. Повеќе

Не ти е грд одморот, само не знаеш да правиш добри фотки
19 Јули 2018

Во твоја одбрана човекот што ги прави фотографииве веќе е „наградуван за работа со природна светлина.“ Неговата главна поента е исто така прилично разочарувачка (за почетници): не е важно кај си, важно е колку се разбираш. Повеќе

Грди ви се форите
16 Јули 2018

Трамп во Лондон меѓудругото беше дочекан и со балон „бебе Трамп“, кој освен што беше разочарување во однос на ветената големина и тоа како изгледа во реалност, како што ќе напише имамот Тавиди, и не зборува многу за луѓето што го „летаа“ балонот. Повеќе

Некогаш се тркалаа Стоунси, денес се тркалаат лимони
14 Јули 2018

Кога на Мике Сакасегева животот му дал лимон, наместо да си направи лимонада тој направил видео од тоа како лимонот се тркала покрај ивичник од тротоар. Класичен вирален импулс: почнуваш да го гледаш клипот од што не веруваш дека тој се сведува на нешто толку глупо а по некое време почнуваш да навиваш за лимонот и се прашуваш до каде ли ќе стигне. И така, видеоото од лимонот кој се тркала, во втората деценија од 21-от век,  за кратко време го одгледаa преку 2 милиона луѓе. Повеќе

Диор инспириран од Романија
9 Јули 2018

Минатата година Диор вади колекција на луксузни палта, елеци и капути, кои освен што им изгледаат ултра-скапо на сите (со примероци кои имаат цена и до 30.000 евра), на некои им изгледаат и крајно познати, посебно на жителите на Бихор, северозападен регион во Романија. Не дека Бихорјани се сериозни следбеници на haute-couture, ама се прилично детално запознаени со својата носија. Излезе дека во случајот со последната колекција на Диор тоа му доаѓа исто. Повеќе

Човештвото меѓу Елизабета Втора и вечноста
2 Јули 2018

Во истиот ден кога беше објавено дека британската кралица била нешто настината, по што следуваше откажување на нејзиното присуство на церемонија во катедралата Св. Павле, министрите на британската влада „се собраа на пробна вежба без преседан“ за тоа што треба да прават во случај на нејзина смрт. Елизабета Втора е родена 1926, а станува кралица во 1952-ра. Во овие речиси сто години од нејзиното раѓање, само Британија има сменето околу 20 премиери. Повеќе

Добродојде за Тесла од Форд
2 Јули 2018

Викендов Елон Маск објави дека не само што ја постигнале посакуваната стапка на производство, 5.000 автомобили неделно, туку и ја надминале и сега се до 7.000 возила, отприлика по 1.000 на ден. Чудењето на Форд што тоа околу ова достигнување е неверојатно и уште колку има Тесла за по производство им да се приближи големите автопроизводители, е сумирано во твит на еден од неговите директори. Повеќе

Компилација „Свецко 2018“
29 Јуни 2018

Првата половина од секое Светско е чист мерак за гледање затоа што во игра се секакви скриени таленти кои редовно успеваат да освојат симпатии на публика, која ќе ги збори барем до следното Светско (и на пример да видиш дека и ти од тука можеш да навиваш и да се возбудиш за Иран како да си израснат на улица во Техеран). Дел од општо народниот сеир собран од натпреварите по групи. Повеќе

Најважните бројки околу филмовите на Марвел
2 Мај 2018

Прост пазарски есап колку пари има дадено Марвел за снимање филм, и колку пари има наплатено. Притоа ова се само пари заработени од кино влезници, значи без играчки, облека, тв права, видео игри, лиценцирање на ликовите и што и да е друго од што вадат пари. И како котира Марвел меѓу филмовите со најголема заработувачка. Повеќе

Не можеме да ѝ се изнагледаме на сценава
28 Април 2018

Свекрваа и снаа кои очигледно не се трпат. Старата сака да се слика со фнузите, ама мајка им има нешто против па блокира. И сето тоа некако разбирливо за некоја балканска паланка. Ама овде фнузите се принцезите Софија и Леонор, свекрвата е шпанската кралица мајка Софија а снаата е кралица Летиција, сопруга на актуелниот шпански крал Фелипе Шести. Може за Каталонија се рчнале. Повеќе

26 Март 2018
Што ли има во нашиот буџет?
26 Март 2018

Пред американскиот Сенат да се изјасни за новиот буџет (тежок 1.300 милијарди долари ), еден од сенаторите реши всушност - да го прочита. И попат, Ренд Пол на Твитер споделуваше какви све глупости и срања има на тие 2.232 страници на кои се наведени ставките од буџетот на САД. Повеќе