Фото

Визит карти на чикашките гангстери
12 Април 2017

Колекцијата потекнува од 70-тите и 80-тите години и претставува занимлив увид во оваа супкултура: симболи, прекари, територии, непријатели и слогани, ставени на визит карти за да се зацврсти единството на бандата, да се одврати конкуренцијата и да се регрутираат нови членови. На македонски, тоа би се рекло: заради бренд билдинг, лојалти програма, демиџ контрол и аквизиција. Повеќе

Да не се поздравуваме
10 Април 2017

После долго боледување, последната желба на еден старец е цигара и чаша вино на кровот на болницата во која лежи. Вон сите протоколи болницата решава да му го овозможи ова. Случката е од Данска, и станува збор за универзитетската болница Архус. Повеќе

18 Март 2017
Старецот и војната
14 Март 2017

70-годишниот Мохамед Мохадин Анис пуши луле и слуша музика во разрушената спална од својот дом во населбата Ал-Шар во Алепо. Повеќе

Човек на денот
24 Февруари 2017

Во неможност да им помогне на животните како што сите други помагаат со лајкање и шерување на Фејсбук, или паламудење на Твитер, човеков земал цистерна и секој ден вози по неколку часа во еден правец за да им однесе вода на диви животни што живеат во сушните делови од Кенија. Патрик Килонзо Мвалуа не дека нема работа (земјоделец е) или дека "фатил проект", туку едноставно сфатил дека на животните мора да им се помогне, и тоа го прави. Повеќе

Кога ќе фати инаетот
4 Февруари 2017

Најголем број трансформации се на дебели што во некоја точка од животот им здосадило да се облекуваат во шаторско крило. Највпечатливи пак се на оние што страдале од анорексија и успеале да ја победат. Повеќе

После протестите...
23 Јануари 2017

За да знаете во каков свет живеете не е доволно да сте информирани дека деновиве жените (освестени, политички писмени, храбри, гласни, одважни итн.) протестирале против Трамп. Треба да ѕирнете во стварноста и еден ден подоцна. Повеќе

Насловните на светските весници од инаугурацијата на Трамп
21 Јануари 2017

Во говорот по повод започнувањето на првиот 4-годишен мандат, Трамп ја испрати пораката "America first", нешто што слободно го толкуваме како "Америка на прво место". Вака светските весници го пренесоа доаѓањето на 45-от претседател на САД. Повеќе

13 Јануари 2017
Луѓето се познаваат на студ
9 Јануари 2017

Истанбул викендов дочека 40 сантиметри снег, и подеднакво страшен студ. Во истата беља беа и уличните кучиња во градот, за нивна среќа им се паднало да живеат во Истанбул. Повеќе

30 Декември 2016
20 Декември 2016

Фотографија од рускиот амбасадор Андреј Карлов во галеријата во Анкара пред да биде застрелан во грб од човекот што стои зад него. Повеќе

2016 во една фотографија
7 Декември 2016

Сликата на 2016 во меѓународната политика по брегзит, претседателски избори, почеток на претседателска кампања и референдум за устав. Повеќе

Третата опција во воспитување дете
15 Ноември 2016

Првата опција е да му викаш, ама веројатно е дека само дополнително ќе се изнервираш, а он и понатаму нема да те слуша. Втората опција е да го тепаш, ама и покрај првичните успеси, на долг рок ќе бидеш во була. Третата опција, и за сега единствена која изгледа како да успева е - да го срамиш пред другарите / другарките. Повеќе

Другата страна на чудата
28 Октомври 2016

Како кога гледаш вести на телевизија а потоа ќе ја видиш Македонија преку својот прозорец. Повеќе

Како Чиваз стана премиум бренд
12 Октомври 2016

Со курчење, нормално. Едно долгогодишно, упорно и добро изведено удирање на суетатата на оние што сакаат луксуз и чалам. Притоа, ако имаш фанови како Френк Синатра или Хантерс Томпсон, приказната е забетонирана. Серија рекламни принтови на оваа тема.  Повеќе

Конечно музички сервис што може да успее во Македонија
27 Септември 2016

По најразлични Пандори, Спотифај, Тајдл и што се нема да смислат Американците, единственото изводливо решение, кое изгледа сосема природно и како да ќе се зафати кај наш народ, доаѓа од Мексико. Kонкретно од улиците на Мексико сити. Повеќе

Ручек кај Реџепи
16 Септември 2016

„Јадењето во ресторанот Нома во Копенхаген испадна најскапиот ручек што сум го имал во мојот живот. Па сепак од таму излегов со насмевка и едвај чекам повторно да отидам“, се вели во еден блог-запис. Како изгледа храната што чини 500 долари по човек? Повеќе