Фото

Грди локации и добри фотки
22 Ноември 2017

Фотографиве стануваат фела која е крајно упорна да покаже дека за да си добар фотограф, најважно е да си добар фотограф. Односно дека не е важно каква опрема имаш, каде фотографираш, што и кого фотографираш. На тема локација, девојкава сака да ја докаже поентата со фотосесија сред маркет за алат и слична опрема. Повеќе

Оригиналите се преценети
15 Ноември 2017

Патот до добар фејк почнува од комплетна незаинтересираност за оригиналот, и со таква почетна позиција речиси и да нема крај на можните комбинации. Повеќе

Ајвани 2017
10 Ноември 2017

Comedy Wildlife Photography Awards е годишен натпревар кој треба да ги извади најсмешните пози во кои годинава било фотографирано некое животно (најчесто во дивина). И не, не се сите грациозни, величенствени и спектакуларни, туку и они знаат да бидат чисто црепови и морони. Ова се дел од финалистите за 2017. Повеќе

Инстаграм туристот што не мрда од дома
6 Ноември 2017

Агорафобија е страв од отворен простор, јавни места и многу луѓе, и најчесто резултира со самонаметнато затвореништво во сопствениот дом. Џеки Кени е од Нов Зеланд, живее во Лондон, и страда од агорафобија. А и се шета и се плаче. Драмата на Кени значително се стишува кога таа го открива Гугл стрит вју, и сега не се симнува од сервисот. Како што „патува“ низ Стрит вју, така почнува да прави принтскрин од места на кои била и да ги објавува на Инстаграм. Моментално на Инстаграм ја следат над 80.000 луѓе, и чекаат да видат на кое ново место ќе ги однесе. Повеќе

Оригинал девојка
2 Ноември 2017

Се вика Илона Бугаева, 18 години, Санкт Петербург. Младата Русинка сака да се преправа во познати филмски ликови и тоа го прави толку добро што кога ќе ги прелистате нејзините фотографии, нема да ви биде јасно како таа всушност изгледа. Повеќе

Што готвеше Реџепи во Мексико
19 Октомври 2017

Да не седи бадијала додека му се реновира НОМА во Копенхаген, Рене Реџепи реши со својата екипа до отиде на еден месец во Мексико. Се врати со 4,2 милиони долари. Повеќе

Фото-бомба на денот
25 Август 2017

Фото-бомба се вика кога неповикан ќе се испрчиш на нечија слика. Оваа е „на денот“ бидејќи натрапникот не е меѓу двајца луѓе туку меѓу две небесни тела. Повеќе

Не бе, ти ќе бидеш канцелар на Германија
10 Август 2017

Иако наликува на уметничка слика од руска школа од 19-ти век, фотографијата е од почетоците на една историска политичка кариера од крајот на 20-от и почетокот на 21-от век. Лето 1990, Ангела Меркел како дел од својата од прва кампања за пратеничка во Бундестагот седнува на шнапс со рибарите од островот Риген. Меркел победува на овие избори и на следните шест. Повеќе

Русофилите го мавнаа на лажна фотка
11 Јули 2017

Имаше многу фотографии од последниот Г-20 самит но една од нив ги собра сите вирални симптоми. Онаа на која Путин седи како Ѕинго на пауза од конгрес на социјалисти. Повеќе

Џорџ Дуплове, фалиш
10 Јули 2017

Кога ќе ги види новите верзии, човек неочекувано може да го пукне носталгија по старите за кои ни во лудило не помислил дека ќе му фалат. Што по стариот добар Боки - нејќам еден, нејќам два, три комада сакам ја - 13, кога беше безбедно заклучен во српско реално шоу со најпрецизен опис на станарите (Фарма), што по претходната будалетинка од Белата куќа, по кого на претходниот сајт имавме крстено и рубрика (Бушалаштини). Повеќе

50 нијанси машка верност
3 Јули 2017

Или како што правилно ќе забележи старата женска поговорка: "Не е верно сè што ќе каже не." (П.С. во дискусија околу ова никако немој да употребиш - ама она прва почна, затоа што толку ќе биде од тебе.) Повеќе

Не си дебела, лош ти е аголот
26 Јуни 2017

Фитнес инструкторката Ана Викторија на Фејсбук објавува две фотографии од себе. На една, од агол ко за на Фејсбук / Инстаграм, на друга од нормален агол. Двете направени една по друга. Повеќе

Складиштето
20 Јуни 2017

Во 2005 ураганот Ервин уништува огромни (ама огромни) површини шума во Данска и Шведска. Сите паднати трупци ги собираат на едно место. Резултатот е ова складиште. Повеќе

Еј животе, варалицо
9 Јуни 2017

Неколку фотографии внимателно одбрани со единствена намера да ви ја засилат депресијата и чувството дека животот не е фер. Повеќе

Како проаѓа жена во саудиска реклама
8 Јуни 2017

Рекламата е за мало семејно базенче. Оригиналната сток фотографија е со среќно и природно разголено семејство во него. Но, во финалната верзија голите торза на таткото и децата се обојуваат а најсаудиски минува мајката. Некако надуено. Повеќе

Модата во руските метроа
31 Мај 2017

Порано вакви фото галерии беа резервирани за њујоршките метроа но Русија одамна излезе од комунистичката униформираност и се распрсна во сите можни стилски правци. Само кај нас уште се чудат луѓе ако некој има поинаква фризура од вообичаените. Повеќе

Не баш матурантски слики на денот
22 Мај 2017

„Ќе снимам фаци додека имаат оргазам“, решила 24 годишната фотографка Алина Освалд за својата дебитантска фото - изложба и тргнала во поход по заинтересирани младинци и младинки од Берлин. Фотките се готови и јасно е дека зад нив стои доста рачна работа.    Повеќе

Да живее другарот Сталин
27 Април 2017

Георгија (меѓународно), односно Сакартвело (локално) односно Ѓурѓистан по турски односно Врастан по ерменски (како Македонци кои 25 години го јадете калапот од Грците заради името, треба да знаете дека нив името Грузија страшно ги нервира) одамна е наштелувана на патот кон НАТО и евроинтеграција. Но, во бившата советска република уште има луѓе кои не можат да го прежалат Сталин. Да ве запознаеме со тажно-сентименталниот свет на нивните Чворовиќи. Повеќе

Визит карти на чикашките гангстери
12 Април 2017

Колекцијата потекнува од 70-тите и 80-тите години и претставува занимлив увид во оваа супкултура: симболи, прекари, територии, непријатели и слогани, ставени на визит карти за да се зацврсти единството на бандата, да се одврати конкуренцијата и да се регрутираат нови членови. На македонски, тоа би се рекло: заради бренд билдинг, лојалти програма, демиџ контрол и аквизиција. Повеќе

Да не се поздравуваме
10 Април 2017

После долго боледување, последната желба на еден старец е цигара и чаша вино на кровот на болницата во која лежи. Вон сите протоколи болницата решава да му го овозможи ова. Случката е од Данска, и станува збор за универзитетската болница Архус. Повеќе