Фото

Животот пишува стики ноутс
22 Јуни 2018

Освен што имаш вишок канцелариски материјали ти се наоѓа и вишок талент и снајперски прецизно уденување на животни проблеми и сутиации. Како резултат го добиваш талентов.Чарлс Хатон а.к.а инстачаз. Повеќе

Торта? Торта!
29 Мај 2018

Иако вкусот ни е стандардно предодреден од мотото „во свет на Кејк босови ти биди домашна торта“, девојкава ги заслужува сите пофалби за ремек-делата што ги прави. Се вика Елена Гнут и за жал испорачува само во Калининград. Повеќе

Словенска девојка
27 Март 2018

Темата е многу неофицијална, без некоја посебна огранизација или поврзаност на авторите. Заедничко за сите е што доаѓаат од некоја земја од Источна Европа и се мурали со големина на зграда. Колку и да е општо „Словенска девојка“ им е најконкретното множество кое ги опфаќа сите овие дела. Повеќе

Првиот каталог на Вартекс, есен-зима 1966/67
16 Февруари 2018

Каталогот не е само за гледање туку и за нарачки, и е обид на Вартекс за да започне продажба преку телефон. Како што доликува на секоја ваква понуда и тука Вартекс ја плаќа поштарината и патните трошоци за испорака на нарачаната облека. На крајот од 1966 (каталогот важи од октомври 1966 до крајот на јануари 1967) курсот на динарот е 3,13 динари за 1 германска марка, или 12,5 динари за 1 американски долари. Според бројките од српскиот завод за статистика, тогашната просечна плата во Србија е околу 650 динари. Повеќе

Од снимање
2 Февруари 2018

Тоа што по навика се објаснува како „филмска магија“ луѓево го викаат „бевме на работа“, иако во дел примериве баш изгледа магија крајниот резултат што го добиле. Повеќе

Упорност и клупа
30 Јануари 2018

Украинец од својата кујна има директен поглед на локалниот парк и една импровизирана клупa сместенa таму. Една работа што сфаќа е дека комшиите, а и кој и да помине од таму, имаат многу мерак на седење на клупата, „кога и да излезев на прозор обично имаше што да се види.“ Зема апарат, го остава во кујна, и веќе 10 години вади фотки од клупата. Повеќе

Не сме нешто посебно домаќини, ама ова изгледа како на некој да ќе му заврши работа
24 Јануари 2018

Ова не се решенија на луѓе што немаат пипнато алат или работа, туку на намачени луѓе. Може не намачени, ама снаодливи сигурно. Повеќе

Јапонците се богови на снегот
24 Јануари 2018

Токио во понеделникот ги имаше најголемите наноси на снег во изминатите неколку години, со заглавување улици, прекинување железнички сообраќај и откажување летови. Еден ден подоцна сето ова беше средено, а Токио ги имаше некои од најдобрите снежни скулптури што некогаш биле направени. Повеќе

Стечајот на социјалните мрежи
15 Јануари 2018

Човештвото се опаметува, решава да ја врати својата евтино продадена слобода и се ослободува од „магијата“ што социјалните мрежи ја имаат фрлено врз нивниот живот и секојдневие. Без верници, боговите на интернетот полека пропаѓаат и стигнуваат до својот природен крај. Мрежите кои некогаш го изменуваа текот на историјата, се во пост-апокалиптични рушевини, а од нив е останат чат-пат по некој неонски знак кој исто така ситно брои. Никогаш! Повеќе

Време е за руска пропаганда
30 Декември 2017

Проминентниот фотограф пјотр Титаренко (има работено за Вог, Харперс Базар, Форбс), сликнал 12 руски хокејарки од седум тамошно клубови. Лесно ќе пролизгате низ галеријата. Повеќе

Направи сам, викендичка за 6 часа (и 28 илјади евра)
23 Ноември 2017

Не е нешто ефтино, ама изгледа многу научна фантастика. Имаш три големини, од кои најевтината е со површина од 27 метри квадратни. Одиш, потпишуваш договор и во рок од 10 дена ти праќаат дизјан за тоа што си побарал. За уште 60 дена ти ја испорачуваат. Кога ќе стигне на плац им треба 6 часа за да ти ја постават. И изгледа крајно солидно. Повеќе

Грди локации и добри фотки
22 Ноември 2017

Фотографиве стануваат фела која е крајно упорна да покаже дека за да си добар фотограф, најважно е да си добар фотограф. Односно дека не е важно каква опрема имаш, каде фотографираш, што и кого фотографираш. На тема локација, девојкава сака да ја докаже поентата со фотосесија сред маркет за алат и слична опрема. Повеќе

Оригиналите се преценети
15 Ноември 2017

Патот до добар фејк почнува од комплетна незаинтересираност за оригиналот, и со таква почетна позиција речиси и да нема крај на можните комбинации. Повеќе

Ајвани 2017
10 Ноември 2017

Comedy Wildlife Photography Awards е годишен натпревар кој треба да ги извади најсмешните пози во кои годинава било фотографирано некое животно (најчесто во дивина). И не, не се сите грациозни, величенствени и спектакуларни, туку и они знаат да бидат чисто црепови и морони. Ова се дел од финалистите за 2017. Повеќе

Инстаграм туристот што не мрда од дома
6 Ноември 2017

Агорафобија е страв од отворен простор, јавни места и многу луѓе, и најчесто резултира со самонаметнато затвореништво во сопствениот дом. Џеки Кени е од Нов Зеланд, живее во Лондон, и страда од агорафобија. А и се шета и се плаче. Драмата на Кени значително се стишува кога таа го открива Гугл стрит вју, и сега не се симнува од сервисот. Како што „патува“ низ Стрит вју, така почнува да прави принтскрин од места на кои била и да ги објавува на Инстаграм. Моментално на Инстаграм ја следат над 80.000 луѓе, и чекаат да видат на кое ново место ќе ги однесе. Повеќе

Оригинал девојка
2 Ноември 2017

Се вика Илона Бугаева, 18 години, Санкт Петербург. Младата Русинка сака да се преправа во познати филмски ликови и тоа го прави толку добро што кога ќе ги прелистате нејзините фотографии, нема да ви биде јасно како таа всушност изгледа. Повеќе

Што готвеше Реџепи во Мексико
19 Октомври 2017

Да не седи бадијала додека му се реновира НОМА во Копенхаген, Рене Реџепи реши со својата екипа до отиде на еден месец во Мексико. Се врати со 4,2 милиони долари. Повеќе

Фото-бомба на денот
25 Август 2017

Фото-бомба се вика кога неповикан ќе се испрчиш на нечија слика. Оваа е „на денот“ бидејќи натрапникот не е меѓу двајца луѓе туку меѓу две небесни тела. Повеќе

Не бе, ти ќе бидеш канцелар на Германија
10 Август 2017

Иако наликува на уметничка слика од руска школа од 19-ти век, фотографијата е од почетоците на една историска политичка кариера од крајот на 20-от и почетокот на 21-от век. Лето 1990, Ангела Меркел како дел од својата од прва кампања за пратеничка во Бундестагот седнува на шнапс со рибарите од островот Риген. Меркел победува на овие избори и на следните шест. Повеќе