Видео

Баш нè занима кога на нашиве истражувачки новинари ќе им текне да откријат кои сè интересни лица се влезени во легалниот бизнис со маслото од канабис кај нас.

Канабисот пројде непотребно долг пат за нејзина рехабилитација во очите на јавноста. До пред неколку години мнозинството се ужаснуваше од нејзиниот непостоечки пекол (сè се тоа дрогаши), за денес да се прават вакви, најстрејтерски, скапи и пицнати спотови. Повеќе

Европската комисија соопшти дека реакцијата на шпанската полиција во Каталонија била соодветна и дека „употреба на пропорционална сила била неопходна за да оддржи владеењето на првото“. Па да видиме на видео снимка како тоа изгледа, можеби некогаш ќе ни треба да се потсетиме на ЕУ стандардите. 

Во време на Секс Пистолс немаше човек кој ќе помисли дека ќе дојдат толку луди времиња што Џони ќе звучи како глас на разумот. На пример дека човек треба да има гард кон политичарите, кои и да се. Нам ни е, пак, малку криво што го немавме овој клип лани- преклани, па да го објавиме, па да ги читаме шугите како конечно нашле доказ дека ние (и Џони) одработуваме за вмрото. Маските паднаа, јелда папани?

Дрво човече, ракун што зборува, вонземјани од сите видови кошмари, неколку вонземски цивилизаци, неколку посебни светови и многу, многу, ама многу летачки борби и ќотек. Сето тоа скоцкано на компјутер.

Колку што можеш да очекуваш Хулк или Тор да ти помогнат околу глобален проблем, толку треба да очекуваш и дека ЦСИ лабораториите (судска медицина) во реалниот свет ќе функционираат како оние од филм / телевизија. И тоа никому не му е спорно. Она околу што голем број луѓе се збунети е тоа што и кога ќе извадат некакви резултати, дека форензичарите непогрешливо се во право.

Како што објаснува Џим Џефрис: "Во Амстердам можеш да пушиш марихауна додека имаш секс со проститука пред полицацец... и стварно мислите дека сте во конкуренција со Холандија?" Објаснува и друго.

Да не звучи како предизвик, ама може нема нешто поглупо што може да ти се случи како на помал брат. Што е толку глупо? Малиот голтнал свирче, големиов го малтретира со телефонот.

Да се разбереме, уште не можеш да нè убедиш дека журкиве (без разлика колку масовни) се нешто повеќе од човек што пушта емпетројки од УСБ стик. Да се разбереме уште нешто, луѓево си проаѓаат врхунски без разлика дал некој бил убеден во нешто или не. Најпрекрасната моронштина што ќе ја изгледате денес.

Главното прашање што ќе ве прогонува по видеово: дали е ова стварно толку добро како што го памтиме?

Си-ен-ен прави пресметка по пазарната цена на деловите на моделот на 8 Плус со 256 гигабајти меморија, дека дисплејот чини 43 долари (оди па смени дисплеј на Ајфон за 43 долари), камерите 37 долари, а батеријата 4 долари, за да види колку чини производството на еден уред (притоа уредно запоставувајќи ги сите други трошоци околу телефонот).

Бразилската федерална полиција по 2-годишна истрага открива зошто некој од Бразил би испраќал готови бетонски блокови тешки по неколку тони во Европа со брод. Вие ќе откриете за околу 3 минути.

Најзастрашувачкото парче софтвер што сме го виделе во последно време: комплет програми за препознавање ликови, возила и регистарски таблички, од снимки од улични камери. На презентацијава работи непогрешиво како во холивудски блокбастер. Производот е на кинеската компанија Сенстајм и е составен од Сенсвидео, за следење и класификација на објекти и Сенсфејс, за скенирање и споредување на лица со слики од база на податоци.

Едниот морон е лопов, другиот морон е битанга, двајцата спремни да ти нашкодат од чисто себични и ним оправдани причини. Инаку, двајцата немаат никаква поврзаност еден со друг, освен што се човечко ѓубре.

Бразилска полиција прави рација на локални нарко-дилери и нивниот погон за пакување. Според количината кокаин што од таму излегува на улица очекуваат дека ќе начекаат полн погон луѓе. Кога тоа, нарко-дилериве да ти се апгрејдувале како да се на грант од ИПАРД и немаат жив човек туку целата работа ја врши машина.

Американски продуцент на фина тезга во Шангај, треба за Кинезите да сними реклама за Мекдоналдс. Џон Бенет инаку ја сака својата работа и добар е во неа, и сè е е тоа во ред. Ама почнува да се прашува: чуму ова? 

Оригиналот од Боуви е објавен на 23 септември 1977, обработката од Депеш мод е објавена вчера, на 22 септември 2017 на 1 ден пред 40-тиот роденден на песната.

Што прават луѓе како нас? Пишуваат и зборуваат на мобилен додека возат кола. Да, ама тоа другите, не ние. Документарецот „It's People Like Us“ на оскаровката Ева Орнер покажува дека тоа "другите" не постои, туку дека сите го прават тоа, и претежно без да знаат.

Двете компании се во судска битка вредна дестици милиони долари, додека истовремено имаат бизнис исто вреден десетици милиони долари, ама и покрај тоа не станува збор за некоја Бетмен и Џокер филозофска испреплетеност на постоењето, туку за меѓусебен интерес.

Додека мноштвото кафанџии во градот се натпреваруваат кој ќе биде богот на сушито и општо морската храна, човеков работи на скара на ќумур. Има секакви меса од овие регуларниве и тоа по распоред што он ќе ти го каже. Уште една фина фора од газдата: не дозволува деца во кафаната (ни со родители).

Пред некоја година Србинката имаше перформанс во њујоршкиот МОМА, „Уметникот е присутен“ кој вон уметничкиот еснаф остана запаметен по појавувањето на Улај, поранешната љубов и партнер на Марина. Овие на видеово не се ни уметници, ниту пак се на перформанс, ама за тоа се бивши, кои од едната страна имаат куп алкохол, а од другата куп прашања.

Временската рамка во која е закажан почетокот на втората сезона од Гранд тур е "последните месеци на годинава". Требаше октомври, па излезе дека е веројатно ноември, а притоа никој не дематираше дека сепак би можело да се случи во октомври. За постепено загревање на работата, тројцата отидоа на фотосесија во Џикју, а таму зборуваат и за Гранд тур, за Бибиси, и колку многу сакаат кога некој ги прекинува сред јадење во ресторан за да направи селфи со нив.