Животни

Змијата митбастер
17 Декември 2018

За змиите се верува дека во суштина се мирни животни кои никогаш не напаѓаат освен ако не се уплашат или се почувствуваат загрозени. И си седиш така во полициска станица во Тајланд.... Повеќе

Нинџа на гелендер
11 Декември 2018

Не мрда, а се приближува. Секој кадар смрзната, секој пат поблиска. Така се движат нинџите. Повеќе

Не биди сам против хиените
4 Декември 2018

Мала животна поука од документарецот на Би Би Си. Кралот упаѓа во територија која гадовите ја сметаат за своја. А Џони за гадовите вика:„много их је и страшно галаме“. Повеќе

Ако си вол, паметно е да си голем
28 Ноември 2018

Иако се дружи со носители на телешко месо кои ќе завршат на трпеза, еден австралиски вол ќе си го продолжи животот благодарејќи на својата големина. Се вика Никерс, има седум години, висок е 194 сантиметри а тежок 1.400 килограми. Просто, не може да биде транспортиран до кланица а и таму не може да помине на стандардната лента на смртта. Цврц! Повеќе

Со еден збор: Индија
1 Ноември 2018

Видеото не е ништо посебно но ситуацијата е уникатна и смирувачка за вашите секојдневни проблеми. Замисли, лебот го вадиш од нешто во кое основно средство за работа ти е змија. И некој ти ја краде на улица. А ти ја краде мајмун! Кому после да се исплачеш? Повеќе

Мечкин ПР
8 Октомври 2018

Затворената средина во која живеат, конкуренцијата и желбата за малку внимание и храна, ги натерало овие мечки регуларно да прават мајмуни од себе. Секоја асоцијација на "Балканот и ЕУ" е... сосема разбирлива. Повеќе

Во Јапонија имаат некои други животни
7 Септември 2018

Кај нас кучето прави „ав, ав“, мачето „мјау, мјау“, пајакот не прави никако... Во Јапонија некои животни им звучат сосема поинаку. Ковертирајте го однапред својот потег: Што мислите, како на Јапонец му звучи прасе? Повеќе

Четвороножните браќа Далтони
13 Август 2018

Три кучиња за кои не е сигурно дека имаат некакво педигре, ама затоа е сигурно дека се од исто легло. Повеќе

Додека штурците си свиркаат
11 Август 2018

Фасцинантна видео снимка од воено-градежен потфат на мравки. Илјадници или милиони од нив изградиле импозантен висечки мост до главната фортификација на нивниот смртен непријател  - стршлените. Кој тоа го командувал, како тоа оди, господ ќе го знае. Јасно, вакво единство кај нас веднаш би се квалификувало како фашизам.  Повеќе

Луѓе, не сме ви ние за јавање
26 Мај 2018

Луѓето никако да ја сфатат оваа порака од биковите. Дека не се волови. Повеќе

Атенбороу секоја чест, ама...
21 Мај 2018

Целта на документарец за природа најчесто е да биде крајно поучен (со исклучок кога намерата му е да биде искористен за некои крајно неразумни лични агенди). А зошто па да не биде малку помалку поучен и неспоредливо позабавен, само со помош апдејтувана нарација. Повеќе

За оние што стварно сакаат да се соочат со бикови
2 Мај 2018

Помалку болно за луѓе од трчањето низ Памплона (веројатно), помалку смртоносно за бикови од корида - ползење со бикови. Повеќе

Не сме сите свињи исти
29 Март 2018

Следен пат кога некоја од домашните женки (мајка, цимерка, девојка, сопруга) ќе ви каже дека од домот сте направиле свињарник, пуштете ѝ го ова видео. Да ѝ биде уште потешко. Дека дури и свиња можела подобра од вас да ѝ се падне. Повеќе

Геко знае дека е кабает
16 Март 2018

Геко бил оставен во кабина и пуздер ги има направено седиштата. Па сега газдата му се насерува за сите пари. Го пцуе до немила и недрага, ама некако е јасно дека се сакаат до небо.  Повеќе

Љубоморната кралица
7 Февруари 2018

Тој и натаму може да си биде кралот на животните, само да му се даде до знаење дека го јадел, ако опашката му мрда по погрешна кралица. Повеќе

Мачка што лае, не каса
4 Февруари 2018

Мачка со инсталирана поддршка за лаење. Кога треба да брани куќа, имитира куче, кога ќе ја фатат дека се понаша трансџендер, се враќа на мјаукање. Кул.  Повеќе

Браво Медо, џукело една
27 Ноември 2017

Медо е улично куче. Живее наваму - натаму во населбата Стар Аеродром во Подгорица. Деновиве доби заслужен епитет на вистински херој кога спречи една маалска женска да биде ограбена а лопужата го натера во збег. Многумина од луѓето само би свртеле глава настрана. Повеќе

Кругот е малечок, а елените се стока
13 Ноември 2017

Иако елените како вид имаат фатено глобално добар пи-ар, работите во Јелоустоун тргнуваат значително на подобро откако во паркот се ослободени 14 волци, кои се толку ефикасни во маскарирање елени што целата популација почнува да бега од дотогашните живеалишта и да се крие во понедостапните предели. Само по ова, започнува комплетната „ренесанса“ на паркот. Повеќе

Знам каде живее твојата мачка
9 Ноември 2017

На јавни хостинг сервери постојат 15 милиони фотографии тагнати со „маче“. Овој проект се ограничува на еден милион слики од кои можеш да дознаеш во која куќа живее сопственикот само затоа што бил горд на своето маче па решил да сподели фотка од него. Повеќе

Чудната судбина на вистинскиот Happy Feet
14 Октомври 2017

Мамбл имаше проблем со својата околина затоа што сите пееја а тој сакаше да игра. За овој индивидуалец во егзистенцијална криза никогаш нема да дознаеме зошто се реши да ги напушти своите и да тргне сам, во сигурна смрт. Повеќе