Животни

Жнеење на последното парче
21 Јуни 2019

Се фуфкаа од белјите во комшилукот ама се туткаа и си викаа дека нема да дојде кај нив. Белјите звучеа сè поблиску ама тие си викаа, можеби ако уште малку се збиеме, нема баш да нè потрефат. Се стуткаа уште еднаш и се правеа дека не го слушаат звукот на машинеријата која расчистува терен околу дивите племиња. Повеќе

Со лав само на руски можеш да се разбереш
8 Јуни 2019

Се вика Олег Алексеевич и нема појак од него. Лавица има грабнато јакна од некој турист и си игра со неа. Пошто не му ја пушта јакната ( а ја бапна и со папуча по глава), Олег му вика на еден лав да биде другар и да помогне. Го разбра бе!. Повеќе

Не требаше да го видиме ова
29 Мај 2019

Во редакција си се лажеме дека е некоја намештаљка, анимација, такво нешто. Пошто ако прифатиме дека е вистина, ние во Атлантски океан (кајшто живее гадов) ние нога веќе не ставаме. Ѕирнете за да сфатите како ни се одмили една од омилените пцовки (со опроштење, „у уста те пунам“) за која досега верувавме дека е универзално употреблива. Повеќе

Гризли без препреки
17 Мај 2019

Ако некогаш сте помислиле дека сте побрзи од мечка, да ве пишманиме додека не сте решиле да се пробате - не сте. Ниту побрзо пливате, ниту побрзо се качувате по дрвја. Ништо не сте „по“ од мечка. Повеќе

Реплика на реплика
3 Мај 2019

Она кога во дебатна емисија ќе фатат да се инаетат кој да го каже последниот збор на некоја тема? Е, тоа. Повеќе

Школски автобус, за кучиња
25 Април 2019

Дури после ова децата нема да сакаат да ви одат пешки до школо. Повеќе

Школски автобус, за кучиња
25 Април 2019

Дури после ова децата нема да сакаат да ви одат пешки до школо. Повеќе

Змијо македонска, ич не уважавам те
27 Март 2019

Викаат дека на Црногорците омилено животно им е змијата бидејќи „ем лежи, ем оди“. Оваа ќе да е наша, македонска, пошто „ем лежи ем врз себе гази“. Повеќе

Жена и маж на шопинг
6 Февруари 2019

Попрецизен опис на тие два различни пристапа нема да најдете. Повеќе

Надежта за секс последна умира
17 Јануари 2019

Една машка жаба (жаб?) цели 10 години живее во присилен целибат пошто го рачунале за последниот жив примерок од неговиот вид. Но, луѓе покренуваат акција, се враќаат во длабоките шуми во Боливија кај што овој бил најден, буричкаат по тоа реките и му наоѓаат женка! Нашле две, само што едната е мала, ама затоа другата е иделна за парење. Ги викаат Ромео и Јулија. Јулија моментално е во карантин за да не донесе некој трипер а Ромео се остри. 10 години! Можете ли да замислите колку допрва ќе му се ококорат тоа очите? Повеќе

Кучешка магија
18 Декември 2018

Супер штосен промотивен спот за шелтер за вдомување кучиња. Магионичар им прави трикчиња па човек може да си одбере кучешки табиет кој му одговара според реакцијата на трикот. Повеќе

Змијата митбастер
17 Декември 2018

За змиите се верува дека во суштина се мирни животни кои никогаш не напаѓаат освен ако не се уплашат или се почувствуваат загрозени. И си седиш така во полициска станица во Тајланд.... Повеќе

Нинџа на гелендер
11 Декември 2018

Не мрда, а се приближува. Секој кадар смрзната, секој пат поблиска. Така се движат нинџите. Повеќе

Не биди сам против хиените
4 Декември 2018

Мала животна поука од документарецот на Би Би Си. Кралот упаѓа во територија која гадовите ја сметаат за своја. А Џони за гадовите вика:„много их је и страшно галаме“. Повеќе

Ако си вол, паметно е да си голем
28 Ноември 2018

Иако се дружи со носители на телешко месо кои ќе завршат на трпеза, еден австралиски вол ќе си го продолжи животот благодарејќи на својата големина. Се вика Никерс, има седум години, висок е 194 сантиметри а тежок 1.400 килограми. Просто, не може да биде транспортиран до кланица а и таму не може да помине на стандардната лента на смртта. Цврц! Повеќе

Со еден збор: Индија
1 Ноември 2018

Видеото не е ништо посебно но ситуацијата е уникатна и смирувачка за вашите секојдневни проблеми. Замисли, лебот го вадиш од нешто во кое основно средство за работа ти е змија. И некој ти ја краде на улица. А ти ја краде мајмун! Кому после да се исплачеш? Повеќе

Мечкин ПР
8 Октомври 2018

Затворената средина во која живеат, конкуренцијата и желбата за малку внимание и храна, ги натерало овие мечки регуларно да прават мајмуни од себе. Секоја асоцијација на "Балканот и ЕУ" е... сосема разбирлива. Повеќе

Во Јапонија имаат некои други животни
7 Септември 2018

Кај нас кучето прави „ав, ав“, мачето „мјау, мјау“, пајакот не прави никако... Во Јапонија некои животни им звучат сосема поинаку. Ковертирајте го однапред својот потег: Што мислите, како на Јапонец му звучи прасе? Повеќе

Четвороножните браќа Далтони
13 Август 2018

Три кучиња за кои не е сигурно дека имаат некакво педигре, ама затоа е сигурно дека се од исто легло. Повеќе

Додека штурците си свиркаат
11 Август 2018

Фасцинантна видео снимка од воено-градежен потфат на мравки. Илјадници или милиони од нив изградиле импозантен висечки мост до главната фортификација на нивниот смртен непријател  - стршлените. Кој тоа го командувал, како тоа оди, господ ќе го знае. Јасно, вакво единство кај нас веднаш би се квалификувало како фашизам.  Повеќе