Забава

Во Кина вирусот те претвора во Папа
23 Јануари 2020

Во деновите кога целиот свет стравува од можна епидемија на корона вирусот кој се појави во Кина, на аеродромот во Шангај наоѓаат човек со јака треска. Решаваат да го транспортираат до надлежна установа со геслото „што е сигурно, сигурно е.“ Повеќе

Рик Џејмс во одбрана на својот задник
18 Јануари 2020

Рик Џејмс во ТВ судница тужи бивш пријател дека му должи гитара и појачало. И онда ничим изазван, во приказната додава дека овој го има фаќано за гз пошто е геј, што авторот на „Супер фрик“ го опишува со зборовите „дечкото има малку шеќер во резервоарот.“ Повеќе

Да греит душата
11 Јануари 2020

После добиената битка со леукемијата, малиот се враќа во школо кајшто го пречекуваат другарчињата. Повеќе

Мистеријата на петте пици
9 Јануари 2020

Иако главна поента му е дека некој треба да регулира колку јадат овие луѓе бидејќи се толку дебели што тоа е практично самоубиство, вознемирениот коментатор на ова видео обрнува внимание и на една математичка загатка која ние веројатно немаше да ја забележиме. Повеќе

Печењара „Рики Џервејс“
6 Јануари 2020

„И ИСИС да отвори стриминг платформа, ќе се заинтересирате,“ му порача Џервеис на лицемерниот Холивуд на доделувањето на 77 Златни глобуси, замолувајќи ги присутните да не држат политички и освестени говори кога веќе работат за компании како Епл и Амазон. „Вие не сте во позиција да ѝ попувате на јавноста за ништо а повеќето од вас имаат поминато во школо помалку од Грета Тунберг, така што, ако добиете награда, дојдете, подигнете ја и одјебете.“ Повеќе

Што после петардите?
2 Јануари 2020

Oд цивилизацијата која пред повеќе од два милениума го измисли огнометот, денес, на почетокот на 2020 година, добиваме увид во тоа што е следно во прославувањата со илуминации на небото. Дронови. Кога ли ќе стигнат на раскрсницата кај Мавровка? Повеќе

Für Elise, арапска верзија
27 Декември 2019

Почекајте на ред да дојде тарабуката и другите инструменти па ќе ви стане јасно дека ако Бетовен вака го свиреше овој свој сентиш во а-мол, веројатно пак ќе си умреше глув ама бар со пари на чело. Повеќе

Другпат нема да прашува
26 Декември 2019

Во желба да биде интерактивен со публиката за своите штосови околу заебаните семејства, стендап комичар инсистира една девојка да му каже што па толку не чини во нејзината фамилија, сигурен дека што и да е тоа, ќе успее да го сврти на мајтап. А не. Повеќе

Мајнкрафт убер алес
26 Декември 2019

Божиќ. време за отворање на подароците на кои најмногу им се радуваат децата. Малиот посакал да ја добие играта Мајнкрафт. На еден од постарите му се слушнало поинаку. Повеќе

Кафански магии
25 Декември 2019

Ако некој не му го пушти видеото, оди па овој убеди го дека магија не постои. Со една единствена финта му сокрија салфетки, чаши, телефон, патика.... И после му ги вратија. А нему на секоја фаза му е сè позабавно.  Повеќе

Сечено, лепено и премонтирано
25 Декември 2019

Елф (2003 година) со Вил Ферел е симпатично семејно филмче и комедија која може комотно да им се пушта на деца. Но, видете ги истите сцени од тој филм, сега премонтирани како најава за морничав филмски трилер. Заебано.  Повеќе

Новогодишно возбуден ТикТок
19 Декември 2019

Ако ви требаше причина за новогодишно шлапање на блиските (и далечните), тогаш ова е тоа. Како што ќе видите шлапањето има многу подобар ефект кога е снимено. Повеќе

Ретко добра скриена камера
12 Декември 2019

Во целата машинерија за константно штанцање на нови и нови видео содржини, Џими Кимел се враќа на еден стандардно досаден и неинвентивен видео жанр (скриена камера, или по ново, пранкови), и некако му успева тоа да излезе врвно. Повеќе

Се најде шамар и за Василиј
9 Декември 2019

Василиј е онаа голема руска мечка која шамара луѓе и понекогаш лубеници, при што првите ги враќаше во детство, а на вторите им менуваше агрегатна состојба. Е, па, имало и за него мерка.  Повеќе

Вака е на Запад? Купено!
8 Декември 2019

Петминутно потсетување на некогаш фамознoто италијанско шоу Non è la RAI (1991-1995), шоу кое масовно ја прекрстуваше социјалистичката младина во апостолски подмладок на капитализмот и кое на овие простори произведе повеќе прозападни фаци од од сите проекти на усаиди и воиси на америка. Тие што тогаш поверуваа дека „азното само ќе си дојде“, ене ги денес, кмишат по кладилници. Повеќе

Се кладиме дека Ајфон не е за отворање пиво?
3 Декември 2019

Ако си решен да пробаш, направи си услуга сам на себе и прво изгледај го клипов со еден твој истомисленик. Повеќе

Во јапонскиот парламент се пробуваа шлемови за земјотрес
27 Ноември 2019

Јапонските парламентарции натнаа расклопувачки пластични шлемови на глава, како дел од редовна вежба за однесување за време на земјотрес. Ваков СВОЗ (сите во одбрана и заштита) нивниот парламент уведе во 2017 година. Ова со шлемовиве изгледа нестварно цепки. Кај нас во парламент има пар такви главоњи, ќе треба од оние новине контејнери на Шилегов да стават на глава, ако веќе мора и тоа да се спасува. Повеќе

Алтернативниот крај на Аполо 11
27 Ноември 2019

30 години по слетувањето на Аполо 11 на Месечината, беше обелоденето дека Никсон имал и бекап говор, во случај работите да тргнат на лошо, мисијата да пропадне а луѓето да загинат. Уште 20 години подоцна, тој алтернативен говор  на претседателот, напишан од Вилијам Сафир, го оживува никој друг туку лично Никсон. Се рабира, со дипфејк технологија. Повеќе

На прав пат
22 Ноември 2019

Едно евергрин видео, пошто доаѓаат нови генерации кои можеби не знаат дека не мора да се дува, дека цајкан може и да те тера да одиш по права линија за да утврди дали си пиел. И колку. Повеќе

Некому овци, некому славеи
17 Ноември 2019

На партиски митинзи сме виделе колку публиката знае да биде послушна а оној на сцената да им биде апсолутен господар на нивните реакции и чувства. Па се смеат на глупости на лидерот, егзалтирани се кога е прост, одушевени кога фрла отров. Некому да му текнеше од таа послушнпст да извади нешто добро?  Можеби финтата е во тоа да не ги третираш како стадо овци туку како хор славеи.  Повеќе