Спорт

Аман, не помагајте
13 Октомври 2017

Немало и ќе нема посмешни ситуации од овие, кога доаѓаат луѓе за да ти помогнат, а ќе завршиш заринкан со фаца во нечиј задник. Повеќе

Трка. На џамлии. Под вода
31 Август 2017

Прав спортски пациент озбилно ќе се загледа во ова, особено во драматичните фото-финиши. На прав спортски пациент ќе му простиме ако нè пцуе за спојлеров: победува порцеланка а нашиот фаворит, троперката, мораше да се задоволи со бронзен медал.  Повеќе

50 Cent го предизвика Мејведер
27 Август 2017

Можеби Мејведер рутински победи во 10-та рунда откако паметно дозволи Мекрегор сам да овене (ММА борецот енергетски е баждарен на три рунди), но него допрва го чека застрашувачки предизвик. Раперот дава 750.000 долари на хуманитарна организација по избор на светскиот шампион ако овој успее да прочита една страница од книгата Хари Потер! А му нуди и лајт варијанта. Повеќе

Хајлајтс од првиот Дрим тим
28 Јули 2017

Не сте вие стари, ама Дрим тимот наполни 25 години. Во негова чест ФИБА објави компилација од најдобрите моменти од првиот натпревар на првиот Дрим тим. Потсетување како изгледаше неговиот состав: Џордан, Меџик, Бирд, Јуинг, Баркли, Мелоун, Стоктон, Пипен, Робинсон, Малин, Дрекслер. Повеќе

2 месеца до најголемата борба во историјата на боречките спортови
27 Јуни 2017

Фанови и публика (претежно) се за Мекгрегор, едноставно ова е негов момент на слава и уште се навлечени на приказната на Ирецот. Од друга страна сè што е стручна боксерска фела (дури и тие што навиваат за Мекрегор) отворено кажуваат дека не постои сценарио во кое Мејведер го губи боксерскиот меч со ММА првакот. На 26-ти август ќе видиме што ќе се случи. Повеќе

Единствената вистинска тепачка на Брус Ли
12 Јуни 2017

Тврдат дека ова е снимка од единствениот вистински дуел на легендарниот Брус Ли во боречки вештини. Противник му е Тед Вонг, еден од најнадежните кунг-фу борци во тоа време. После ваква смирена супериорност, тешко се наоѓале предизвикувачи. Повеќе

Кога ќе ја сфатиш тактиката на противникот
21 Март 2017

Една поучна лекција на оваа тема за која се зборува уште од Сун Цу и која може да се искористи за спортски, политички, деловни и секакви други ситуации. Бидејќи со шах малку подолго би траело објаснувањето, одиме со бокс. Повеќе

И НБА чирлидерките не се тоа што беа
24 Јануари 2017

НБА натпревар Рапторс - Санс, доаѓа полувреме, тоа напнатите мажи се повлекуваат од терен, а ти чекаш да се појават девојките што веќе ги сметаш за загарантирано уставно право што доаѓа секое полувреме, кога тоа ти истрчуваат чирлидерки во чоја и опинци. Повеќе

Фудбал на пијано
23 Ноември 2016

Не на пијано, на камен пијано! Иако минималниот услов е еден промил, овие спортски ентузијасти прописно се направија ќофте пред да фатат топка. А судиијата е со дрегер за дување, за да пресуди дали некој гол е постигнат со регуларно количество на алкохол во крвта. Една утакмица на овие ајвани со македонската репрезентација би била резултатски крајно неизвесна. Повеќе

Кога на Русин му е досадно
7 Октомври 2016

Александар Емелијаненко, брат на најфасцинантниот борец на сите времиња Федор (кој исто ја има таа "ич нејќам да те тепам, ама кога сме веќе овде" фаца) против еден напнат противник со опасен изглед. Повеќе

Пинг-понг глобтротери
19 Септември 2016

Пинг-понг е еден од оние спортови каде успехот е составен од 50% талент и 50% да си Кинез. Овие скроз ги имаат покриено двете ставки, плус имаат додадено неброени часови вежбање. Повеќе

Девојката која тврди дека е побрза од Усеин Болт
15 Август 2016

Не само што оваа маскирана плавуша мисли дека е побрза од Болт туку е убедена дека може да истрча 100 метри за 7,5 секунди. Нејзиниот проблем не е што не ја разбира брзината туку што не ја разбира должината. А за тоа веројатно се виновни нејзините дечковци кои којзнае колкупати ја излажале на таа тема. Повеќе

Движења што веќе не се дозволени во гимнастиката
10 Август 2016

Две се на Олга Корбут, едно е на Елена Мухина, и едно на Нели Ким (и тоа е во видеово, а има и други). Заедничко за сите, е што одговорните за гимнастика одлучиле дека движењата се премногу ризични за изведување. Кога ќе го изгледате видеото, ќе забележите дека фразата "премногу ризични" никогаш не изледала така недоволна како во ситуацијава. Повеќе

Брaќа Филипинци, па и не мора да се учествува
5 Август 2016

Ако како скокач во вода изгледаш како да си изненаден кога ќе ја допреш водата, тогаш батали и репрезентација, и Кубертен, и важно е да се учествува, сигурно ќе има нешто друго што да се прави. Повеќе

Бајката Исланд
1 Јули 2016

Логика која држи без разлика дали си 300.000 народ или 2 милиони: не сме големи, ама можеме да подаваме топки, можеме да се браниме како тим, и можеме да даваме голови. Другото го знаете. П.С. Една од причините зошто до сега ништо не направиле во фудбал, немале асални игралишта. Повеќе

Исланд се сака и во 94-та минута
23 Јуни 2016

Ова што ќе го чуете е исландскиот коментатор од вчерашниот пренос од натпреварот меѓу Исланд и Австрија. За тие што не се запознаени, Исланд во 94-та минута дадоа гол со кој одат во осмина-финале, без голот, имаше шанси само дома да одат. Повеќе

Веројатно најбрзиот пит-стоп во историјата на Ф1
21 Јуни 2016

Ај види што можеш да направиш за нецели 2 секунди (1,92), ај сега види дечкиве што можат да направат за нецели 2 секунди. Видеото е од трката во Баку, во болидот е Маса, а механичарите се на Вилијамс. Повеќе

Кога Господ беше Българин
17 Јуни 2016

17 ноември 1993-та, Паркот на принцовите, Франција и Бугарија го играат последниот квалификациски натпреварот за Мундијалот во САД 1994. За да се пласира на Бугарија и одговара само победа, на Франција сè останато. На 30 секунди пред 90-та минута резултатот е 1-1, а Франција изведува "скратен корнер." Повеќе

Спортско цепење коли
7 Јуни 2016

На прво прегледување изгледа како да не постои каква било космичка пречка зошто ние како нација не би можеле да успееме во спортов, ти даваат секира и кола, и лупаш се додека едно од тие две не се прекрши на пола (ако е секирата, веројатно ќе ти дадат нова). Како посебен метод за поттикнување на спортот, може да се дозволи вежбање на кола што ти се огрешила по твој избор. Повеќе