Разно

Тарантино и кошмарот од Монти Пајтон
17 Септември 2019

Деновиве Квентин Тарантино во едно интервју изјави дека скечот со г-дин Креосот од Монти Пајтон (со дебелиот што повраќа во ресторанот) е единствената филмска цена што некогаш го вознемирила. Ова го натера комплетниот повозрасен дел од интернетот да си ја повтори сцената, а овие новите воопшто да се запознаат со Монти Пајтон. Повеќе

Човек гори, Србин коло плете
17 Септември 2019

Порано почесто пишувавме за Burning Man, фасцинантниот годишен фестивал во една пустина во Невада, прочуен по радикалната екцентричност и експресивност на присутните. Имавме и фото-репортажа од наш човек таму, И еве ти сега, едно време ќе ти излезат од радар и кога ќе видиш, работите таму останале ексцентрични, на малку поинаков начин. Повеќе

Стив-о (покајнички) за сите дроги што ги користел
16 Септември 2019

Пред да го погледнете списокот, а списокот е прилично застрашувачки, да знаете дека Стив-о е ок, сè ова има преживеано, и моментално води здрав живот, и за изненадување посветен е на корисни работи. П.с тоа што он стигнал да раскажува после сето тоа што го направил не значи и дека на сите им успева тоа. Повеќе

Шлепер вс. Њујорк
16 Септември 2019

Ситуацијата на клипов преведена кај нас отприлика би била: Дебар маало, без Орце Николов, и шлепер Сканија, сосе приколката позади. Повеќе

Како се уште нема протечено тајниот рецепт за Кока-кола?
16 Септември 2019

Затоа што за почеток рецептот не е ни приближно таен, и целата магија на Кока-кола не е во рецептот, туку во сеприсутноста, достапноста и навиката на народ да купува Кока-кола. Зошто некој би купувал фејк Кока-кола, кога го има оригиналот за евтини пари? Повеќе

Бондовското видео на шпионката која сака во Конгресот
12 Септември 2019

Дента кога ЦИА мораше од Русија да извлече свој топ шпион откако неговиот идентитетот беше компромитиран од фушерајската администрација на Трамп, поранешна шпионка на ЦИА чиј идентитет своевремено беше загрозен од првиот помошник на Дик Чејни (подоцна помилуван од Трамп), со јако видео ја најави својата кандидадура за Конгресот. Да, таа ја вози колата, тоа е дел од обуката во ЦИА.  Повеќе

Септемвриска чистка во Јутјуб
9 Септември 2019

Видео платформата соопшти дека отстранила преку 100.000 флегнати видеа, во согласност со новите правила за говор на омраза. Изгорени се и 17.000 канали и 500 милиони коменари на нив. Сè за ваше добро, чиста мисла и мирен сон. Повеќе

Два-три (брзи) збора за Honeyland
5 Септември 2019

Во идеален свет, или вие би го разбрале секој збор или ние би ви понудиле комплетен транскрипт од мислењето на Џејмс Шоу за македонскиот документарец Медената земја. Бидејќи овој свет таков не е, само ќе ви кажеме: му се свиѓа.  Повеќе

Авенџерс: Организација
4 Септември 2019

Марвел филмовите се достигнување по повеќе сериозни основи дури и без да се земат предвид компјутерски ефекти и камери. Она што нас нè воодушевува е организацијата, поточно што некој треба на секој од овие да им каже што да прават, и сите заедно, кореографирано, да го послушаат него. За нас на пример организациски успех е да пуштиш некого во продавница по 3 работи, а да не ти се врати со една заборавена и една згрешена. Повеќе

Трудот е новиот бог а работата религија
4 Септември 2019

Следете го својот сон, држете со до она што навистина го сакате, чувајте ја својата страст... се дел од оние пораки кои познати лица често им ги упатуваат на штотуку завршени студенти, продавајќи им го „лажниот американски сон“ кој ќе го имаат само малкумина. Едноставно, многу работи кои постојат на пазарот се просто одвратни и се сведуваат на тоа да продаваш нешто и да правиш пари за газдите.  Оттука, оние чиј идентитет и смисла на постоењето се сведуваат на нивната работа, да не се чудат ако еден ден ќе се почувствуваат некако прегорени. Повеќе

Кај отиде светот
4 Септември 2019

Тројца FX артисти коментираат добри и лоши страни на филмски сцени кои се работени со компјутерска графика. Се разбира, махерите имаат неверојатно чувство за детали но најфасцинантно е што нè потсетуваат на кои сè „ситници’ треба да се мисли и работи за една сцена да изгледа уверливо. Повеќе

Пет причини за да се баталат Фејсбук и Гугл
31 Август 2019

Клипот е на DuckDuckGo, интернет пребарувачот кој држи до тоа дека е посветен на штитење на приватноста и на тоа да не ги профилира корисниците за да им ги филтрира резултатите на нивните пребарувања.  Повеќе

Микропукот во целата своја ужасност
27 Август 2019

Пред три години ова му се случи на Скопје, кога за неполна минута го потопи цел град. Снимкава е од некој сличен настан и прилично e вознемирувачка без разлика колку е направена од далечина. Тоа долу е цел град, тоа горе се на прва регуларни облаци. Повеќе

Патлиџан не е за во фрижидер
27 Август 2019

Мада ако јадете од тој тиква патлиџанот од супермаркети веројатно не треба ни најмалку да се потресувате околу вкус на патлиџан бидејќи одамна се имате откажано од истиот. П.с, и путер не е за во фрижидер, ама за тоа друг пат. Повеќе

Болсонаро се претргна
26 Август 2019

По зголемениот меѓународен притисок во врска со рекордниот број пожари во Амазонија и ветувањето на Болсонаро дека, ако треба, ќе биде испратена војска, тој, како да ви кажеме, го исполни ветувањето. Еуроњуз тврди дека против илјадниците пожари кои секојдневно ги голтаат шумите, бразилскиот претседател испратил - дури два авиона за гасење. Повеќе

Како апси норвешката полиција
26 Август 2019

Не може една норвешка битанга да биде толку наапана и непријатна колку што двајца норвешки полицајци можат да се изнасмеат на неговото пиздење. Па уште и кога овој ја скрши пластичната чаша што му ја дале, полицаецот му вика дека ќе му донесе друга. А чисто за контраст, ќе тркнеме и до САД. Повеќе

Пирс Морган: Либералите станаа неподносливи
24 Август 2019

Популизмот е во пораст затоа што денешните либерали, би рекол мојата страна, бидејќи сум либерал, стaнаа комплетно неподносливи, вика Пирс Морган, и тоа кај Бен Шапиро, човекот кој безмалку му ја запечати кариерата во САД. Не можеш да водиш Оскар бидејќи пред 10 години си кажал некој виц. Па не можеш да добиеш Оскар затоа што си имал некоја мана. Либералите создадоа една празнина во која никој ништо не прави, никој на ништо не се смее, секој се плаши да нè навреди некого.... Повеќе

Шампионат за електричари
23 Август 2019

Да, го има, многу е вистински, а и не е лошо платен (со награден фонд од околу 500.000 долари). Истите овие што кај нас ги наоѓаш со врски како што некогаш требаа за Шенген виза, па после со поп вклучуваш два штекери одеднаш, во САД се натпреваруваат кој побрзо може да комплетира инсталација, и тоа се пренесува со иста жестина и фори како да е нормален спортски настан. Повеќе

Инжениран кошмар
23 Август 2019

Кога градежник ќе каже „секој еден совет што ни го дадоа најголемите умови и најпаметните инженери и математичари, едноставно не е точен“ можеш да бидеш сигурен дека следен пат кога ќе го спомнат медиумите ќе биде со „катастрофа“ во насловот. Повеќе

Кога на свадба одите со комбајни да не фрлате
23 Август 2019

Ако фрлањето ориз (бомбони) на свадба е станато клише, тоа е само затоа што многу добро функционира и врши работа, а не дека луѓе не се решиле да пробаат алтернативни решенија, како комбајн на пример. Повеќе