На тркала

Гледај Скопје јапонски таксисти и плачи
2 Април 2019

Три работи: прво, ова е такси паркингот на некојa поголема железничка или автобуска станица најверојатно во Токио; второ, не е вежба за парада; трето, сето ова се случува без наоколу на патролираат 18 полицајци како чувари на лавови. Повеќе

Тајната на руските технологии
14 Февруари 2019

Ќе смислат секакви мрцини од возила, само за да не мора патишта да прават. Повеќе

Не постои нешто што може да е гума за сите сезони
20 Ноември 2018

Лето и вака и така ќе се пројде, дури и без да стапнеш во кола, проблемот е кога ќе дојде есен / зима а ти уште си опремен со заблудата наречена гуми за сите сезони. За да ви е појасно што збориме, споредба на два идентични автомобила, еден со зимски еден со гуми за сите сезони, и нивното однесување на хокеарско игралиште. Гледај и слушај. Повеќе

Проста делба
7 Ноември 2018

Трабант, една од најмоќните автомобилски справи на светот, кога е доведен во беља, се однесува како гуштер. Повеќе

Како Холандија ги изгради велосипедските патеки
14 Октомври 2018

Апсолутно идентична ситуација имаме како и Холанѓаните. Штом се дојде до паричка се купува автомобил, по град веќе не се вози од закрченост со коли, ентузијасти промовираат возење точак, бензинот сè поскап, бројот на прегазени расте...  Само што кај нас е 2018, а кај нив 1975 година. Повеќе

Шерп сред американско блато
4 Август 2018

Шерп е една руска чудесија од возило која генерално може секаде да пројде и е жив мерак и крајно забавно ако сакаш да возиш офроуд. Американец купува Шерп и решава да го проба сред некаков натпревар на „монстер-тракс“ во минување низ вештачки создадено блато. Ќе го забележите кое од возилата е Шерп. Повеќе

Прописен даунхил со точак
12 Февруари 2018

Човек што на Водно ти објаснува дека он пази како се симнува со точакот по пешачка патека сред шума (на која меѓу другото има пензионери, деца, кучиња...) е на исто ниво како човек што на излегување од пијанка ти објаснува „ако имам пиено можам да возам кола, ќе пазам.“ Сигурно ќе пазиш, ама зошто некој да зависи од твоето пазење. Најди своја пустелија па внимавај само на својата глава наместо на уште десетици други. Пример како ѕверовиве. Повеќе

Попот што „искина“ група велосипедисти
2 Февруари 2018

Не сме му биле на служба за да го провериме стварно дали е поп, ама он е на Пони со наметка и шешир, они се на брзинци во полна велосипедска опрема, и секоја чест на дечкото како се држи. Повеќе

Главната слабост на камионите на Тесла: дал да носат батерии, дал да носат товар
16 Декември 2017

Во неодамнешната промоција на првиот електричен камион, која Маск ја вети уште пред една година, беше испуштена клучната информација кога е во прашање кој било камион: колку товар ќе може да носи. Има зошто ова е крајно проблематично прашање за Тесла и општо за целиот проект. Повеќе

Лекција по лоповлук
12 Декември 2017

Поглавје: Возачи на виљушкари и зошто да не си играш со нив. Тие со црвената кола сакаат да украдат алат, тие со виљушкарите не им даваат. Повеќе

Раскрсници и пропустливост
6 Декември 2017

Ние ги мислевме дека ги има неколку, а тоа само човеков има направено симулации на 30 различни типови на раскрсници, кружни текови и какви уште не урбанистички помагала. Тоа што тој го брои е да види кој тип може да пушти најмногу возила (големи, мали, итни или регуларни). Повеќе

Уште тоа ни фали
4 Декември 2017

Возило кое не само што ќе те одведе од точка А до точка Б туку и ќе ти помогне да стигнеш од први до први, ако ти е таква работата. Фала што ви текна, ама не, фала. Повеќе

Најтажното и најубавото видео што може да го изгледа човек со БМВ
16 Ноември 2017

Видеото почнува со тоталка БМВ и човек со шмишајбна. Завршува со ганц ново БМВ пицнато за плац со спремна приказна „ абе професор го има возено во Германија, до факултет и назад“. Повеќе

42
17 Септември 2017

Не е од Автостоперски туку од Бугати. Од нула до 400 км/час и од 400 до нула. За таман толку колку што на другиве ни треба да уфрлиме во трета. Повеќе

Кој тоа ми седнал на патот?
13 Септември 2017

Кога возиш маунтинбајк по тесно планинско патче, очекуваш дека е можно да се појави некоја пречка на патот. Ама не баш секаква. Повеќе

Скот на патот
23 Јуни 2017

Приквелот на видеово не го знаеме, ама тешко дека овој и пред сам себе има алиби за потегов. Тек па тој во пикапот како да си го објасни денот. Повеќе

Природата враќа
8 Јуни 2017

Посебно ако пробуваш со трактор со отворена кабина да собориш дрво. Повеќе

Зошто нова кола?
19 Мај 2017

Две Тојота Короли возат една кон друга, и двете со 64 км/ч. Едната е произведена 1998, другата е 2015. Да видиме дали нешто сработиле инженерите последниве две децении. Повеќе

Трката од маалските муабети
17 Мај 2017

Една од оние дилеми од клупа од пред зграда. Кој е побрз: Мерцедес СЛ63 АМГ, В8 супервозило спремно како за НАСКАР или Ф1 болид, и да се тркаат 1 круг и болидот да му даде 40 секунди предност на Мерцедесот. Повеќе

Што очекува Возниак од колата на Епл?
21 Април 2017

Да нема волан, да не биде скапа и да можеш да го ставиш детето во кола и таа да го однесе во школо (а да не може да ја хакне за да го однесе во играчница). Ццц, а има луѓе кои уште на сервото немале шанса да му се изнарадуваат. Повеќе