Музика

Банда на денот
23 Јуни 2019

Не е ни сдсм ни вмро ни сјо ни никој од тој оток кој метастазира по нашите животи. Овие се многу, многу посуштински. Оладете пијачка, направите некое мезе и со блиските играјте сред дневна како улави. Јер на смртна постела никој се нема пожалено што не гледал повеќе вести.  Повеќе

Најдоброто караоке што некогаш се случило на Америка има талент
20 Јуни 2019

По десет и кусур години како тера форматов и сите негови мутации, на раб со невозможно е да ти извадат нешто ново што искрено ќе те воодушеви. Е па, дечково. Повеќе

Три сестри, три алтани
29 Мај 2019

Во некоја идна реконструкција на денес темелно погазената гордост во врска со македонското (нормална гордост, без напнување), изгледа ќе мора да се тргне од далеку. Самида (Три сестри) е музичка формација на Дамла, Јудум и Тамара Сахин, три сестри чиј татко е познат музичар а чија изведба ѕвони како билбил. Ја пеат „Севдалино, детелино“. Повеќе

Ицо Хазарта - Гладен
27 Мај 2019

Пазете го овој стих „Как јадете само салати, мајка ви да еба - Илуминати! “ Инаку, Ицо во единица време исфрла повеќе зборови отколку што човечко уво може да прими. Ама, има вежбанка и за тоа.  Повеќе

А сега, Game of Guitars!
21 Мај 2019

Ауууу, каква епизода е па ова! Треба да се освои носечката композиција на Игра на тронови. Во коалицијата се ко-креаторот на серијата Ден Вајс, Том Морело (Aудиослејв/RATM), Скот Јан (Антракс), Нуњо Бетенкорт (Екстрим), Бред Пеисли (кантри музичар) и авторот на саундтракот Рамин Џавади. Од оружје имаат гитари. Дали ја освоија? Вака Дани со она змејот не го беше спржила градот! Повеќе

Кантри од иднината
2 Мај 2019

Мрежа компјутери со вештачка интелигенција хранеле со кантри хитови и онда, од сето она што го научила, машината извадила своја песна (отсвирена и отпеана од луѓе). Насловот на вештачко- интелигентниот кантри хит е ‘You Can’t Take My Door’ што е само мал увид во „генијалноста“ на целиот текст. Повеќе

Се вика Андреа, ставајте букмарк
17 Април 2019

Чат-пат некоја екипа од градов знае да освежи и да исфрли нешто што е нормално, модерно, пиц-пец во музичка и продукциска смисла. Уште ако се најде нов лик, ете ти радости. Андреа Коевска е од музичката орбита на Масевски и, ќе чуете, може да стане следниот вокален ѕвер на сцената. И плус спотот е цут. Повеќе

Формулата за успех на корејскиот поп
12 Април 2019

Кој ќе помислеше дека нешто такво какво што е К-попот може да стане глобален феномен. Еден хибриден жанр со блесави песнички, инфантилни мелодии и ретард стихови, сето тоа дречаво стилизирано и просто - неиздржливо. Ама машинеријата толку го има увежбано секој детал од таа приказна (до тоа која сенка за очи за кој пазар е најдобра), што овој музички злостор веќе е станат франшиза. Повеќе

Брате Муареме, ко сонце си нè огреал
4 Април 2019

Ако знаете дека песната за Рамо се вика „Рамо, Рамо“, тогаш ви е разбирливо што оваа песна која Мухарем Сербезовски со полна душа ја пее за Скопје, се вика „Скопје, Скопје“. Пазете го вие тој текст, пазете ја вие таа љубов! На човек да му падне срам што заборавил да сака. Повеќе

Боемска рапсодија поинаква од другите
12 Март 2019

Знае да свири клавир како да има 6 години, a се труди да свири како да има 30 години (или која и да е возраста кога луѓе најмногу се трудат). Повеќе

Making of: Smack My Bitch Up
11 Март 2019

Како се прави Smаck My Bitch Up од Prodigy, во популарниот музички секвенцер Ableton. Дел по дел, парче по парче, семпл по семпл, комплетна 10 минутна вивисекција. Повеќе

Кој е бре стар, кој е бре готов?
7 Март 2019

За оние кои свират на нешто ова е една од попотресните работи кои ќе ја видат. Јер таквите знаат дека кога ќе те фати свиреж, тoa не те напушта дур мрдаш. А веројатно и 40 дена после тоа. Повеќе

Џезерите кои свират цртани
1 Март 2019

The Queen's Cartoonists се шарен њујоршки бенд (тапанарот е, на пример, од Бугарија) кои решаваат да свират еден жанр кој е ѓаволски тешко да го изведуваш во живо. Ќе го пуштат Попај и го свират. Повеќе

Хеј хо! Еве ги Ласт Експедишн!
18 Февруари 2019

По кратка пауза од 20 и кусур години, еве ти ги нив со нова песна. Па уште и добра, јака, асфалтна, како некогаш. Го зачувале стариот оган, уиграни како што ги памтиме. Енко ја гони песната во галоп, Сецко не ѝ дава да мрдне ни лево ни десно. Дечки, има да се рокаат газови на ова во живо! Повеќе

Каква музика сме си нашле
18 Февруари 2019

Марко, Ирина, Олена и Нина. Се викаат ДахаБраха (отприлика Натиго/Дајмиго), доаѓаат од Киев и својата музика ја дефинираат како етно-хаос. И тоа каков хаос! Одамна некој вака не нè запрепастил. Урнебесно интересно. Повеќе

Ритамот е и во она празното
24 Јануари 2019

Легендарната Шила (од бандата на Принц) и легендарниот Кoпланд (од Полис) си кажуваат гачки за ритамот, особено фанк ритамот. „Го обликуваш воздухот меѓу ударите,“ вика Копланд. „Важно е да знаеш кога да не удриш“, вика Шила. Повеќе

Трибјут концерт за Крис Корнел
22 Јануари 2019

Во Форум во Инглвуд, ЛА, деновиве се собра жестока екипа за да му оддадат слава и пар почесни акорди на човекот во чиј глас, распослан во четири октави, чудесно се мешаа свила и шмиргла. „I Am The Highway“ се викаше концерот и собравме пар свирки и фотки од него. Повеќе

Рокбастерс: Вистината за „Smells Like Teen Spirit“
4 Јануари 2019

На веќе неколку генерации, ова од Нирвана од прва им асоцира на младешкиот дух, неговото бунтовништво, отпорот кон капиталистичкиот и конзумеристички свет, итн, итн. Ох, иронијо. Во коренот на песната стои парфем за тинејџерки при што Кобејн нема абер за тоа. А откако „Тин Спирит“ станува мега хит, парфемот почнува да се продава како алва. Капитализaм, многу заебана институција.  Повеќе

Мешап на денот: Обединети Поп Држави 2018
3 Јануари 2019

Најголемите поп хитови во Америка во 2018 година, вешто скоцкани во еден мешап на DJ Earworm. Во песната има 25 ставки, ние успеавме да препознаеме 5. Проверете сами колку сте среќно неупатени во она што се слуува на големата сцена. Повеќе

Жал за (британската) Деспина
27 Декември 2018

„I cannot believe this is the end (oh no). I still feel your love inside me. I still sing your words. I make a wish as your star falls...“ Ако мислите дека се ова стихови од некоја лигушка љубовна песна, точно е. Само што овде субјектот не е девојка, дечко или трансџендер, туку факинг Велика Британија и нејзината одлука да излезе од романтичната врска со ЕУ. Повеќе