таг: винченцо монтела

Серија А за гурмани
Почна италијанското фудбалско првенство

Општ заклучок на стручните коментатори на италијанскиот фудбал е дека Јувентус ќе биде прв, а другите да се наредат како им е волја. Но Старата Дама повеќе мисли на Европа и тоа би можело да ги чини дома како што им се случувало во минатото. Повеќе

Кога Наката со еден гол ги исплати парите во Рома

Во јануари 2000. година, Рома го купи Хидетоши Наката од Перуџа за тогашни 30 милијарди лири (21 милиони евра), Јапонецот 16 месеци скоро и да не играше поради ограничениот број на странци во секоја екипа. Повеќе

Виолетова ренесанса во колевката на калчото

Со чудниот пресврт на Милан во последните 5 минути, Фиорентина остана без пласман во Лигата на шампиони, но тоа не претставува неуспех за тимот предводен од младиот тренер Монтела кој со 22 нови фудбалери за една сезона направи револуција во екипата од Фиренца. Повеќе

  •