таг: тв права

Навивач купи ТВ права за натпревар на репрезентацијата

Македонските фанови се навикнаа на гледање натпревари преку интернет стримови во недостиг на интерес од нашите телевизиски куќи за откупување на преносите, но и во недостиг на богати навивачи кои сами ќе ги откупат ТВ правата, како во случајот со еден Ирец. Повеќе

Љубители на фудбалот - ФИФА&УЕФА 2:0

Судот за правда на Европската Унија ја одби жалбата на ФИФА и УЕФА и застана во одбрана на правото на фудбалските фанови да можат да ги гледаат натпреварите од Светското и Европското првенство бесплатно на телевизија. Повеќе

Шпанија со закон против Реал Мадрид и Барселона

Шпанската влада планира да изгласа нов закон со кој фудбалската лига ќе има контрола над колективната продажба на телевизиските права со што ќе се подобрат клупските финансии и ќе се зголеми конкурентноста. Повеќе

Најлошиот од Премиер лига колку Борусија и Баерн заедно

Квалитетот на германската Бундеслига расте од година на година, а Баерн Минхен и Борусија Дортмунд во моментов се најдобри во Европа, но сепак тие заедно од ТВ права заработуваат колку еден Квинс Парк Ренџерс. Повеќе

Нисколигашите од Англија должат милијарда фунти

И покрај огромните финансиски проблеми, малите клубови од островот не се даваат на теренот. Таков беше случајот со изненадувањето на четвртолигашот Бредфорд кој успеа да се пласира во финалето на Лига Купот, како и сензацијата која третолигашот Олдам му ја приреди на Луверпул во ФА Купот. Повеќе

  •