таг: шарли ебдо

Битката во Ал Џезира: да се биде или не Шарли

Деновиве на интернет се појави преписката меѓу арапските и европските/американските вработени на телевизиската мрежа околу нивната поделба во поддршката за кампањата "Јас сум Шарли." Се почнува со меил до целата редакција во кој уредникот на англиската Ал Џезира дава препораки како да се покрива настанот. Повеќе

Неоплакуваните тела
Teju Cole - New Yorker

Воденичар од северна Италија во 16-от век, познат како Менокио, писмен ама не е дел од книжевната елита, има повеќе теолошки верувања. Тој верува дека душата умира со телото, дека светот е создаден од хаотична супстанца, а не Ex nihilo (од ништо), и дека е поважно да го сакаш соседот свој отколку Господ. Повеќе

Шарлиевите ангели
Дежуловиќ во чест на соборците

Во 1994 членови на редакцијата на Шарли Ебдо доаѓаат во Сплит и прават репортажа за градот и за колегите од Ферал Трибјун. Дежуловиќ сега им ја посветува оваа колумна на своите соборци, сè уште тврдоглаво верувајќи - дека љубовта е посилна од омразата. Повеќе

Фудбалер на Торино против тероризмот

Мароканецот Ел Кадури од Торино денес на Твитер постираше слика преку која се обиде да покаже дека луѓето треба да ја сфатат разликата меѓу религијата и теророт. Повеќе

Арапските весници за Шарли Ебдо
Не ги оставајте копилињата да победат
Едиторијал на Les Echos

По смртоносниот напад на Шарли Ебдо, реакцијата во Париз е сирова: објавена е војна на вредностите на француската република. Првa задача: запознај го својот непријател. Повеќе

31 насловна од светот за Шарли Ебдо
Попрво ќе умрам стоејќи отколку да живеам на колена

47-годишниот Стефан Шарбоне, главен уредник на Шарли Ебдо и карикатурист професионално познат како Шарб, беше еден од 12-те убиени во вчерашниот напад на неговиот весник во Париз. Тој беше и клучен во серијата кампањи на магазинот кои ја поделија француската јавност околу тоа дали станува збор за слободен говор или за непотребна провокација. Повеќе

И фудбалот за Шарли Ебдо

По терористичките напади во парискиот сатиричен магазин, француската фудбалска федерација соопшти дека сите натпревари во првенството и купот викендов ќе почнат со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите. Вчера се молчеше на дуелот Лил - Евијан, а веднаш потоа загрме и Марселеза, француската химна. Повеќе