таг: серија

Чернобил: кој бил вистинскиот Валери Легасов?

Во последната, петта епизода од мини-серијата, главниот истражувач на причините за несреќата пред судот и поротата одржува примитивен пандан на Пауер поинт презентација, кој би требало да стане модел за предавање нуклеарна физика. Од неа конечно ни стана јасно што се случило таа кобна ноќ во 1986. Кој бил храбриот човек кој се осмелил да ја соопшти вистината? Повеќе

Сведоштвата од Чернобил
Светлана Алексиевич

Мини серијата на ХБО во пет продолженија, од која до сега се прикажани четири, ја актуелизира подзаборавената тема за советскиот нуклеарен реактор и за тој мај 1986 кога веста за неговата експлозија до нас стигна во форма на забрана за јадење марули и играње на дожд. Но последиците за огромен број луѓе, и по сè што некогаш било живо во непосредна близина на несреќата, се чувствуваат и денес.  Повеќе

Нетфликс ги откупи правата за „Сто години самотија“

Ремек делото на Маркес ќе биде снимено како серија и ќе претставува негова прва филмска адаптација. Повеќе

Бил Гејтс: Ако сакате да ја разберете Силициумската долина, гледајте ја „Силициумската долина“

Имајќи го предвид огромното влијание што Силициумската долина го има врз нашите животи, изненаден сум од тоа колку ретко таа е прецизно претставена во поп-културата. Би можел на една рака да ги избројам најдобрите примери, пишува Бил Гејтс. Повеќе

Госпоѓица Холмс - јапонска верзија на Шерлок

Нова адаптација на приказна која има доживеано голем број верзии, и на хартија и на екран. Во оваа на ХБО главен лик е необична жена која се вика - Шерлок. Повеќе

Професорката што предава за „Илијада“ во кафана

Ако некој ви каже дека славниот старогрчки еп личи на „Гејм оф тронс“, тоа веднаш звучи некако попримамливо отколку „куп стихови во хексаметар“. А па ако ви го претстави преку нешто што повеќе личи на актерски перформанс отколку на професорско предавање, е тогаш можеби ќе посакате и навистина да го прочитате. Барем неколку странички. Повеќе

Серијалот за Јуве од Нетфликс е одличен маркетиншки потег

Јувентус е италијански бренд кој тргна „по патот на свилата“. Гигантот Нетфликс направи серијал за фудбалскиот хегемон којшто го допре плафонот во Италија и сега се шири на другите големи континенти каде ја запознава публиката со својата големина. Повеќе

Како би изгледала весела алтернатива на „Црно огледало“?
Бело огледало

Веројатно веќе сме доволно параноични во врска со технологијата, што замислувањето морничави сценарија во врска со нејзината иднина ни доаѓа некако „природно“. А може ли со малку напор да ја свртиме работата во поинаков правец? Повеќе

„Црно огледало“ станува книжевна серија

Обично размената помеѓу книжевноста и кинематографијата оди во правец прво книга, после филм или серија. Во случајов е обратно - Black Mirror по три сезони и четвртата во најава ќе стане книга. Повеќе