таг: ривер плата

Фатен на дело навивачот кој нападна фудбалери со солзавец

Адријан Наполитано, познат како „Ел Панадеро“ е навивачот поради кој предвреме беше прекинато дербито меѓу Бока Јуниорс и Ривер Плата. Повеќе

Солзавец, дрон, напад на фудбалери и прекин на Бомбонера

Третото овосезонско дерби меѓу Бока Јуниорс и Ривер Плата имаше неславен крај, откако домашните навивачи се протнаа во тунелот и фрлија солзавец директно во пет фудбалери на Ривер. Повеќе

Ривер го доби вториот дуел со Бока, Меси останал буден да ги гледа

Во првиот дуел од полуфиналето на Копа Либертадорес, Ривер Плата со 1-0 го победи вечниот ривал и така ѝ се одмазди на Бока за поразот во првенството. Меси на Инстаграм објави дека е буден за најголемото дерби. Повеќе

Три дози Бока - Ривер за 10 дена

Откако лани играа во полуфиналето на Копа Судамерикана, најголемите ривали во Јужна Америка повторно ќе се сретнат, овој пат во елитната Копа Либертадорес, но и во првенството. Само три пати до сега играле меѓу себе во Либертадорес. Повеќе

Најдраматични падови во клупскиот фудбал

Борусија Дортмунд ја одбрани титулата во Бундеслигата и стигна во финалето од ЛШ во 2013. година, но сега се борат за опстанок. Ваквиот пад на „милионерите“ нè натера да видиме кои некогашни гиганти имале слични падови, од кои уште не можат да се опорават. Повеќе

Сефте гол за Пандев во 2015-та

Галатасарај и Ривер Плата одиграа пријателски натпревар кој со погодок во првото полувреме го отвори Горан Пандев. Аргентинскиот тим конечните 1:1 ги постави на две минути до крајот преку Диаз. Повеќе

Милито му донесе титула на Расинг по 13 години

По финансиски кризи, испаѓања од лига и насилство на трибините, Расинг Клуб конечно стигна до целта и прв пат по 2001. година, предводен од повратникот Диего Милито стана шампион на Аргентина. Повеќе

Ривер ја доби Бока и влезе во финале на Судамерикана

Милионерите пред само 3 години играа втора лига, а денес се на чекор од титулите во Копа Судамерикана и домашната Апертура. Во 16. секунда од натпреварот Бока Јуниорс доби пенал, но Гиљоти не го искористи, по што Ривер славеше на домашен терен против Бока после 4 години. Повеќе

Карневалот на Расинг за дочек на Ривер Плата

Расинг Клуб ја победи Ривер Плата со 1:0 и ја тргна од првото место на аргентинската Апертура. Во моментов Расинг е прв со 35, Ривер има 33, колку што има и Ланус на третата позиција. Расинг 13 години чека на каков било трофеј, а претходно 35 години им требаа да ја освојат првата титула. Повеќе