таг: португалска лига

Кој испадна, кој влезе, кој оди во Европа од најдобрите лиги

Фудбалската сезона во најдобрите европски лиги заврши, па време е за мала рекапитулација на состојбата во Англија, Шпанија, Италија, Германија, Франција, Холандија, Русија, Белгија, Турција, Португалија и Украина. Повеќе

Војна во португалска спортска емисија

Во ток-шоуто  „Пролонгаменто“ на португалската TVI24 се судрија двајца спортски работници, новинари и автори на неколку спортски биографии. Мануел Серао важи за коментатор на Порто, а Педро Гуера за човек близок до лутиот ривал Бенфика. Целата фрка е околу тоа дали на промоцијата на книгата на Гуера не дошол ниту еден човек од Бенфика. Повеќе

Нераскажаната бајка за португалска Тондела

Во сенка на историските успеси на Лестер, Исланд, Велс и Ростов, остана подвигот на клубот од малото португалско градче со 12.000 жители. Тим кој од осмата лига стигнува до првата и се изборува за опстанок во елитата. Повеќе

  •