таг: атп листа

Кој е малиот Зверев кој го растури Федерер во финалето
Некои нови клинци

Пред осум дена Washington Post напиша повеќе редови за предводникот на плејадата талентирани млади тенисери кои полека ќе ја заменуваат старата гарда која од друга страна не го пушта стисокот врз овој спорт. Повеќе

Епски потег каков што тенисот не памети

На мечот Виктор Ханеску - Микаел Лодра, Романецот ја доби најубавата шанса која што секој тенисер со душа ја чека - прилика за волеј удар. Кога сите аплаудираа на веќе готов поен, тој се реши за нешто друго. Повеќе

2017 а Роџер игра како во младоста
Најважни бројки во кариерата на Федерер

Скоро и да нема рекорд кој не го поставил, срушил или има намера да го надмине. Кои се најважните достигнувања во кариерата на Швајцарецот? Повеќе

Никој како него - Федерер го прослави својот осми трофеј на Вимблдон

Роџер Федерер со право го носи епитетот Кралот на Вимблдон затоа што попладнево по осми пат во кариерата славеше на лондонскиот Гренд Слем, против Марин Чилиќ 3:0 во сетови 6:3, 6:1, 6:4. Повеќе

Хрватот кој стои меѓу маестро Федерер и пехарот на Вимблдон

Одличниот хрватски тенисер Марин Чилиќ ќе се обиде да го спречи Роџер Федерер да стигне до рекордната осма титула на Вимблдон и воедно да го освои својот втор Гренд Слем во кариерата. За неговата кариера најголеми заслуги има легендарниот Иванишевиќ. Повеќе

Кој е ветеранот од Луксембург кој го елиминираше Надал

34-годишниот Жил Милер во трилер-меч кој траеше 4 часа и 47 минути го совлада Рафа Надал во 4. коло на Вимблдон 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 15:13. Повеќе

Што е со летечките мравки на Вимблдон

Како ретко кога, наместо класичните проблеми со редовниот дожд, организаторите на најпознатиот тениски турнир на светот сега мака мачат со рој мушички кои им сметаат на играчите и гледачите. Повеќе

Тенисер на Вимблдон сака да исправи неправда со фрлен пешкир

Американецот Џек Сок во првото коло на Вимблдон го победи Чилеанецот Кристијан Гарин со 3:1 во сетови, но не замина задоволен затоа што на крајот од мечот се случи глупава ситуација. Повеќе

Кој е младиот Русин што го исфрли Вавринка од Вимблдон

21-годишниот Данил Медведев го совлада актуелниот шампион на УС Опен и финалист на последниот Ролан Гарос, Стен Вавринка (6:4, 3:6, 6:4, 6:1) и првпат влезе во второ коло од Гренд Слем. Повеќе