Алкалоид и С.Ц. Борис Трајковски ги поделија бодовите

Матрикс и Лукоил славеа победи во третиот ден од 17. коло во Бизнис лигата на Македонија, а третиот меч Алкалоид и Борис Трајковски заврши без победник.

Алкалоид 5-5(3-3) С.Ц. Борис Трајковски

Алкалоид: Стефан Димовски 5’ 30’ Сунај Љазми 6’ Кристијан Арсовски 16’ Дениз Салковиќ 36’

С.Ц. Борис Трајковски: Влахо Костов 7’ Јован Димовски 9’ 14’ Александар 39′ Оливер Китановски 40′

Интересно прво полувреме ни прикажаа екипите на Алкалоид и С.Ц. Борис Трајковски со погодоци уште во раната фаза од полувремето. Прва до водство дојде екипата на Алкалоид со погодок во 5та минута а само минута подоцна успеа да го зголеми водството на 2-0. Оваа разлика ја примора екипата на С.Ц. Борис Трајковски да го подигне темпото на игра и да се префрли на противничката половина што вроди со плод па до 14та минута од полувремето успеа да дојде до целосен пресврт. Во последните минути од натпреварот екипата на Алаклоид успеа да реализира за реми на паузата од резултат од 3-3. Во второто полувреме екипата на Алкалоид успеа да искористи грешка во одбраната на С.Ц. Борис Трајковски и повторно да го превземе водството на 4-3. Екипата на С.Ц. Борис Трајковски се обиде со голман играч во фаза на напад да створи играч вишок во нападот што вроди со плод па во последните две минути од натпреварот се влезе со израмнет резултат од 5-5, во ваквата егал завршница ниту една од екипите не успеа да реализира па на крајот ги поделија бодовите.

Во нафташкото дерби Лукоил поуспешни од Макпетрол

Лукоил 4-3(1-2) Макпетрол

Лукоил: Мартин Алаѓозовски 35’ Лоренцо Николовски 18’ Антонио Фенов 24’ 25’

Макпетрол: Бенер Бекиовски 16’ Мишо Ѓоргиевски 2’ 28’

Нафташкото дерби го отвори екипата на Макпетрол во 2та минута преку голот на Ѓоргиевски, по што следеше отворен фудбал и на двете страни кој изобилуваше со доста креативни потези. Еккипата на Макпетрол во 16та минута преку контра напад кој го реализираше бекиоски го зголеми водството на 0-2. За да во самиот финиш од полувремето екипата на Лукоил да намали на 1-2 преку Николовски. Во второто полувреме екипата на Лукоил успе да ги косолидира своите редови и влезе во егал натпревар овој натпревар во ваква поставеност го одличуваа нијанси. Се играше гол за гол кога во 35та минута Алаѓозовски постигна погодок кој му донесе предност на Лукоил во самиот финиш. Екипата на Макпетрол се обиде со голман играч да стори нешто повеќе но не успеа во таа намера па Лукоил ги однесе бодовите со резултат од 4-3.

Екипата на Матрикс доминираше во дуелот со Сава Осигурување

Матрикс 13-5(5-1) Сава Осигурување

Матрикс: Никола Христовски 14’ 15’ 30’ Драган Брњарчевски 8’ 24’ Петре Даиловски 7‘ 28’ 31“ 36’ Антонио Богдановски 16’ 23’ 40’ Мирко Богески 39’

Сава Осигурување: Јовица Марковски 8’ 29’ 32’ 38’ Данило Апостолски 27’

Дуелот помеѓу екипата на Матрикс и Сава Осигурување го облежа апсолутната доминација на екипата на Матрикс. Во текот на целиот напревар Матрикс целосно ја имаше контролата и со одлично поставена напад и одбрана од минута во минута стекнуваше резултатска предност. Екипата на Сава Осигурување натпреварот го играше со скратен состав практично без замена со што на вака расположената екипа на Матрикс не можеше да и парира. Матрикс овој натпревар го доби со 13-5, на полувремето резултатот беше 5-1.

21 март 2019 - 09:48