Offside

Во драматичен меч, кошаркарите на Далас Маверикс со 96:93 го совладаа Лос Анџелес Клиперс во вториот натпревар од серијата и направија таканаречен брејк на гости во Лос Анџелес.

Верен ко пес

Има сè и сешто на трибините во Аргентина, особено кога играат најголемите ривали Ривер - Бока. Така беше и на 1/4 финале од Лига Купот кој се играше во градот Кордоба, далеку од Буенос Аирес.

Најјаките 10 потези на вечерта во НБА

Леброн Џејмс доминира во најатрактивната збирштина на потези од 2. коло во плејофот, ама првата позиција сепак му припаѓа на Мареј.

Тренерот на Лејкерс за Јокиќ

Лос Анџелес Лејкерс постојано како да го има Денвер Нагетс, успева да води во текот на секој нивен меѓусебен дуел кој е резултатски тесен, но на крајот секогаш претрпува пораз. Барем така е на последните 10 меча кои ги доби шампионот Денвер. Така беше и синоќа на вториот меч од серијата во разигрувањето кога Нагетс славеа 101:99 со кош на Мареј во последна секунда.

Болоња ја преслуша Рома со голчишта среде Олимпико

Што е со оваа Болоња? Сензација на сезоната која се поизвесно е дека следна сезона ќе игра во Лига на шампиони.

Чалханоглу во солзи, прва титула му е

По 13 години кариера во Германија и Италија, Хакан Чалханоглу почувствува што значи да се освои шампионска титула. Прво малер во биеше, бидејќи кога играше за Милан, гледаше како на Скудетото се радуваат градските ривали, а следната сезона обратно. Тој во дрес на Интер, а Скудетото кај Милан, па го утепаа од тролање. Овој пат му се поклопија сите коцки, па почна со солзи, а продолжи со лудо славје.

Дали се Лејкерс оштетени на мечот со Денвер?

Еден момент од крајот на третиот период од вториот меч во серијата меѓу Денвер Нагетс и ЛА Лејкерс е спорен, а се бунеа и главните играчи на тимот од Лос Анџелес. На 39,5 секунди до крајот на трета четвртина Мајкл Портер Џуниор го удри по лице ДиАнџело Расел а судиите иако досудија фаул, после видео проверка на барање на Денвер, ја сменија одлуката.

Како Јокиќ го спакува Дејвис еден на еден

Најпрвин на нешто помалку од 4 минути до крај, а потоа уште еднаш, што значи во клучните моменти од големиот пресврт кој успеаа да им го направат после негатива од 20 поени разлика.

Интер со триумф над градскиот ривал го освои скудетото

Интер е шампион на Италија за сезоната 2023/2024 - нераѕурите ја потврдија титулата во дербито против Милан (1:2) и на пет кола пред крајот се нови прваци во Серија А.

Во кои земји има „гол технологија“ и зошто Шпанците не ја користат?

Наједноставната модерна технологија за потврда на гол, која веќе и остаре, се користи на 28 фудбалски натпреварувања во светот или поточно на 112 стадиони. Англичаните и Италијанците во втора лига ја воведа, а Шпанците уште се во лер.

Што сè нашле џандарите пред натпреварот Ривер - Бока?

Ривер и Бока за првпат после 2018-та година играа Суперкласико со присуство на две навивачки групи. Досега тоа беше стрикнто забрането, а во Аргентина општо постои законска забрана за присуство на гостински навивачи. Но натпреварот од 1/4 финале на аргентинскиот Лига Куп се играше во градот Кордоба, на 695 километри од Буенос Аирес. Стотици автобуси, возила, комбиња се слеале по автопатите од Буенос Аирес и од другите градови, па полицијата била на готовс.

Моќниот волеј кој Облак џабе се обиде да го одбрани

Атлетико Мадрид киксираше на гостувањето против Алавес и загуби со 2:0. Погледнете го вториот гол во 92-ра минута, дело на бекот Луис Риоха. Во живот вака му нема легнато топка. Тројца голмани не го бранат ова. Играчи од негова се држеа за глава.

Најатрактивното израмнување на викендот во 96-та минута

И во Франција, исто како во Шпанија, ПСЖ му бега на второпласираниот Монако со 11 бода, што значи уште во Премиер лига не е познат шампионот. Олимпик Марсеј пак се килави на 9-та позиција и извади 2:2 против Тулуз на гости. Стрелец Фарис Мумбања, на спектакуларен начин.

Срамот на Манчестер Јунајтед

Навивачите на еден од најтрофејните светски клубови Манчестер Јунајтед се фрустрирани од коло во коло. Екипата изгледа на распуштена банда која не знае кај тера. Во полуфиналето на англискиот ФА Куп Манчестер Јунајтед за малку ќе доживееше огромен срам, незапаметен во својата клупска историја.

Сите скокаат, тој ладен ко шприцер

Реал Мадрид одново на тешко поднослив начин ја победија Барселона 2-1 со гол во судиско продолжение, во 90+1’ минута. Исто беше и минатиот пат на дербито одиграно на „Камп Ноу“ во првиот дел од сезоната, а ист беше и стрелецот во последните моменти за 1-2. Џуд Белингем. А исто и тренерот на Реал Мадрид Карло Анчелоти беше студен како мраз додека сите скокаа и славеа во транс.

Прославата на Џуд Белингем за новиот гол во 90+1 против Барса

Магијата на Џуд Белингем - нов гол против Барселона во судиско продолжение и еуфорична прослава.

И Суперкласико заврши 3:2 со поништен погодок на гол линија

Викенд на дерби пресметки кои не може да ги пофати човек. За ова се вели дека мора да се доживее пред да се умре.

Убави гости имало вчера на Ел Класико Реал - Барса

Реал Мадрид со 3:2 ја совлада Барселона со гол во судиско продолжение во 90+1’ минута и сега има дури 11+ бода предност во однос на најголемиот ривал. Мечот од трибините го следеле многу големи ѕвезди од спортот и филмската индустрија.

„50 години сум во кошарка, сум се нагледал сè ама вакво нешто не“

Седумдесет и две годишниот поранешен НБА тренер Џорџ Карл кој во 2013-та беше избран за најдобар тренер на годината во НБА и кој 4 пати водеше тим на Ол-Стар меч, имаше што да каже за Никола Јокиќ.

Нов неверојатен камбек на Баер Леверкузен - серијата уште трае!

Новиот германски шампион ја продолжи ненормалната серија на 45 меча без пораз откако во неделата во дербито со Борусија Дортмунд израмнија со гол буквално во последни секунди од мечот. Ова е којзнае веќе кој натпревар Леверкузен да дава гол во последни моменти од натпреварот. Доказ за нивната шампионска храброст.

Аголот од кој личи дека голот на Јамал е регуларен

Реал Мадрид ја совлада Барселона со 3:2 со гол во 91-ва минута и со тоа речиси ја потврди шампионската титула. Убаво дерби, со многу шанси, голови и отворен фудбал, ама и со нова по кој знае кој пат скандалозна одлука во шпанскиот фудбал.

Ама го исплаши

Добро, делува малку страшно и знае да напне со фластер тактиката, кога ќе фати да ги рине со тоа главата во половина, ама против кого како.

Луѓе, да не е видео игрa ова?

Се нагледавме сезонава чудесија од преубави голови, ама вакво нешто прашање е дали имаше. На мечот Сеул - Чонбук 2:3 гостинскиот фудбалер Бјунг-Кван Чеон постигнал страшен гол. Дефинитивно треба да добие награда за најубав гол на сезоната.

Шефе, пушти ме, играм сега

Пред почетокот на големото белградско дерби Црвена звезда - Партизан (3:2), Габонецот од Звезда Гелор Канга бил нервозен во преголемите градски гужви. Му се пожалил на еден полицаец да го пушти. Брате ај плеј нау му викал Канга.