Квалификации за ЕП 2020

Голем триумф на Македонија на далечното гостување во Исланд

Најдобрите македонски ракометари направија голем чекор кон пласманот на континенталниот шампионат во 2020 година, откако вечерва во крајно неизвесен и тежок меч за првпат во историјата го совладаа Исланд на гостински терен.

На дебито на новиот селектор Данило Брестовац, Македонија покажа дека местото и е на Европско првенство.

Во рамките од 3. коло од квалификациите за ЕП 2020, „црвено-жолтите“ со 33-34 ги скротија секогаш упорните викинзи. Од самиот старт нашите ракометари како се уште да се адаптираа на амбиентот во далечната земја, па Исланд тоа го искористи. Нашите ракометари 6 минути беа без постигнат гол, за мразот да го скрши Дејан Манасков од пенал кога намали на 2-1.

Од тој момент следуваше период кога Палмарсон со неколку удари од далечина ја чуваше предноста на Исланд, а кога семафорот покажуваше 9 минути игра, „рибарите“ ја зграбија највисоката предност од +3 (5-2).

Како одминуваше првиот дел, Исланд бегаше резултатски, а македонските ракометари се трудеа да останат на пристојна и достижна разлика. Во нападот најрасположени во нашиот тим беа Гоце Георгиевски, Лазаров и Филип Кузмановски кои ја спуштија разликата од 7-3 на 10-8.

Со два експресни гола на Гоце Георгевски, избраниците на Брестовац израмнија на 12-12 во 24' минута, а најдоброто македонско крило со преубав гол од контра ни го донесе првото водство (12-13).

На паузата се замина со 17-17, откако и двете селекции играа гол за гол.

*****

Откако увидоа дека можат да се носат со ривалот и „намирисаа месо“, нашите најдобри ракометари во вториот дел тргнаа посигурно во одбраната, но исклучувањето на Стоилов им овозможи на Исланѓаните да поведат 22-20 во 37' минута.

Тогаш следуваше моментот кој можеби го реши мечот кога се кршеа копјата - Македонија направи страшна серија од 0-4 благодарение на двата убави гола на Манасков и во 46' минута поведовме ние со 2+ (24-26).

Во финишот следуваше тргни-застани на двете страни, голманите ги вадеа топките од мрежа по речиси секој напад на противникот па во таква ситуација Исланд прво поведе преку Палмарсон на 32-31, а Талевски израмни во следниот напад.

На неколку секунди до крајот, Исланд направи прекршок во напад, а на спротивната страна Дејан Манасков даде гол во самиот финиш откако прво промаши пенал, но топката се врати кај него и лесно реализираше за голем триумф од 33-34!

Прв стрелец и најдобар во нашиот состав беше Гоце Георгиевски со седум погодоци а кај Исланѓаните Арон Палмарсон броеше до 11. Капитенот Лазаров постигна шест гола, а Филип Талески пет од кои три во последните пет минути кога се решаваше победникот.

Во недела во рамките од 4. коло играме против Исланд во Скопје, во салата „Борис Трајковски“ и тогаш би требало да го чекираме најмалку второто место во групата и пласман на Европско првенство.

10 април 2019 - 23:32