Палермо не може без македонското дуо во напад

Само шест дена откако Палермо одигра нерешено благодарение на нивниот придонес, Нестогол и Трајковски повторно беа главни актери на терен, овој пат и двајцата како стрелци.

Тешко му оди на Палермо во борбата за кам бек во Серија А, а тоа го покажуваат последните два резултати на кои освоија само два од планираните 6 бода со екипи од долниот дел на табелата.

Сицилијанците минатото коло одиграа само 1:1 против последно пласираната Падова со гол на Трајковски и асистенција на Несторовски, а денеска ремизираа 2:2 на гости против Ливорно кој се бори за опстанок.

Резултатот го отвори Несторовски од пенал во 41 минута, но домаќините во вториот дел за 9 минути им направија пресврт. Од пораз ги спаси Трајковски кој погоди во 89-та минута.