Офсајд

Кошаркарите на Шпанија убедливо ја совладаа Аргентина 95:75 (23:14, 17:20, 16:23, 29:28) во финалето на Светското првенство во Кина и по втор пат во историјата го освоија Мундијалот.

Повредениот Лионел Меси вчера можеше да си ја гледа Барса мирен и спокоен, бидејќи ај што ја потепаа Валенсија со 5:2 без него, туку и покажаа каква иднина создаваат во славната Ла Масија. Погледнете што правеше детево.

ФК Осогово денеска во 15 часот му гостува на ФК Кит-Го Пехчево. По 3 изминати кола Осогово има 0 бодови, а Пехчево 2. Битката веќе е почната на Твитер, а се знае кои се протагонисти.

Ваква критика да читаш за македонски репрезентативец кој има само 19 години и тоа за клуб кој со сите сили се обидува да го симне од тронот Јуве, значи дека треба да бидеме горди и сигурни дека после Пандев ќе има кој да се грижи за Македонија.

Македонскиот, регионален и европски шампион Вардар со карактер и авторитет ја стартуваше новата сезона во ракометната Лига на шампиони. Падна Монпеље, незгодниот француски противник кого го совладаа и ланска сезона во прво коло.

„Ќе ти дадеме 20 милиони евра да се вратиш кај Меси. Не ни требаат курви во Париз“. „Нејмар Сениор, можеш да го продадеш син ти во Вила Мимос“. (Област во Рио позната по проституција).

По долги исчекувања, МТВ конечно ја израдува македонската јавност која не ги поседува регионалните спортски канали кои пренесуваа ракометна ЛШ. На отворањето на сезоната, европскиот шампион Вардар му гостува како и лани на француски Монпелје а тој меч ќе оди во директен пренос на МРТ.

Бразилскиот репрезентативен лев бек Алекс Сандро важи за еден од поскромните фудбалски ѕвезди на денешницата. Заработува пари за генерации и генерации, ама никогаш не заборава од каде потекнува.

Со 39 години, Луис Скола постигна неверојатни 28 поени и имаше 13 скока и 2 асистенции за импресивен триумф на Аргентина против Франција 80:66, во полуфиналето на Светското првенство. Сам се бореше против далеку помлади гиганти и поспремни атлети од него. Аргентинците во недела (14:00) ќе играат против Шпанија во големото финале за златниот пехар.

Колку треба да си оптимист дека фудбалски земји како Албанија, Молдавија, Луксембург и Црна Гора може да ти ги даде 3+ второ. Абе понекогаш е тешко 3+ цела да погоди човек, а не па само во второ и тоа на квалификациски. Плус противнициве не им се велесили. Браво Дуле, комарџија добро познат на редакцијата.

Се вика Доменико Берарди, има постигнато 58 гола во Серија А, сите за Сасуоло и е само еден од четворицата фудбалери родени после 94-та, кој има постигнато минимум 50 гола во топ 5 лигите. Другите тројца се Мбапе, Вернер и Стерлинг. Во оваа конкуренција е лидер со 5 хет-трикови.