Off Café

По повод излегувањето на новиот парфем Sexy Ruby, Лиса Нивен од Вог го испрашува Мајкл Корс што треба да бидеш ако сакаш да бидеш во иста линија со неговата идеја за брендот.

Џереми Скот, дизајнерот на Москино, веројатно во еден период од животот толку се има изнервирано од модниот свет и како сè проаѓа, што најверојатно помислил „сега ќе правам глупости и ќе ми пројде, ќе видите.” Барем тој впечаток се потврди на последната колекција на Москино за пролет/лето 2018, а богами и последните десет и повеќе.

И на пример, мантилот и куферот баш ви требаат и немојте да викате дека не е точно.

Ама ако не си Ана Винтур, туку обична млада девојка, опседната со мода и со Александар Ванг во Гугл алертс.

Колективна воздишка и фејспалм на Твитер, откако Кајли и Кендал Џенер уште еднаш ја утнаа работата. Милионите коментари и прашања околу последната колекција, поточно една спорна ташна, можат да се сведат на едно: добро, до толку ли не ви текнува нешто друго?!

Гробните тунели ги има во еден дел на Брисел што се вика Лакен и изградени се затоа што Брисел имал сериозен проблем со пренаселеност во 19-ти век. На градските гробишта веќе немало место, па во 1870-та, градоначалникот побарал да се направат големи тунели под Лакен каде што би се закопувале богатите луѓе.

Ти да бидеш на штикли, не животињата.

Не дека ни треба изговор, ама ете (ќе) заладува (кај и да е, еве), има нови колекции, човек од црно не може да се умори, се комбинира со сè, плус доста се понашате ко да ви треба посебна причина да одите и да купите црна ташна. Што е битно која по ред.

Дита фон Тиз на Marie Claire им покажува како нанесува три нијанси на црвен кармин и зошто е многу важно да користиме молив за усни.

За Лондонската модна недела, сè она што го викаме модна икона, it girl, моден блогер или едноставно ентузијаст, го напушта своето природно живеалиште (читај: компјутер, ателје, а често и обично канцеларивче на досадно работно место) и излегува на улица да ги тресе пердувите од ревија на ревија. И сега за сега, од приложеното, може да се заклучи дека сè е во игра.