Здравје

Разбудете го јогинот во себе

Кога се работи за вашето физичко здравје и спиритуална исполнетост, секогаш сме тука да ви помогнеме. Овојпат за еден нов вид јога која чини 5-7 долари од час. Што добивате за тие пари? Две пива! Повеќе

Куркумата е гола вода
„Нула медицински својства“

Медицинските својства на куркумата (Turmeric) ѝ се припишуваат на состојката наречена куркумин. До сега се спроведени илјадници истражувања и 120 клинички испитувања, во кои научниците ниту еднаш од него не успеале да создадат лек. Повеќе

29.000 дански доктори го прогласија обрежувањето за "етички неприфатливо"

Не само што Данците се чудат зошто воопшто некој би сакал да му отсече дел од пенисот на новородено дете, туку 87% од Данците се за легална забрана "на не-терапевтско обрежување на момчиња под 18 години". Од неодамна плус на сето ова се уште 29.000 доктори од Данска. Повеќе

Шуќур, им текна за алергиите

Со години родителите се советуваа да не им даваат високо алергенска храна на децата во нивната најмала возраст. Сега почнуваат години во кои ќе се советуваат да го прават комплетно обратното. Ќе се најде ли лек за шизофреничноста на науката? Повеќе

Збогум пломби, добредојде Алцхајмер

Забните пломби би можеле да станат историја ако се потврди откритието кое звучи неверојатно: постоечки лек за Алцхајмер содржи нешто што ги поттикнува забите сами да заздравуваат и да си ги пополнуваат дупките. Повеќе

Како нешто без калории може да те дебелее
За засладувачите со нула калории

Консензусот е дека вештачките засладувачи (аспартам, стевиа...) не помагаат да ослабете или да останете фит, борбата се води околу тоа дали тие се еднакво лоши или дури и полоши од обичниот шеќер. Повеќе

Шеќерот е "алкохол за деца"

Половина од дневната квота шеќер децата ја консумираат уште за појадок, затоа што речиси секоја форма на инстантно подготвен појадок од овошни јогурти до гранола или протеински барови и најразлични форми на корнфлекс, од старт се преполнети со шеќер. Повеќе

Не сме дебели, вирус имаме
Пирова победа?

Индиски доктор, Нихил Дурандар, кој работи на луѓе со проблеми со тежината е прилично разочаран што работата не му оди според неговите очекувања. Тој успева да ги ослабе пациентите ама не и трајно да им ги реши проблемите. Повеќе

Твојот црн дроб не знае дека се новогодишни празници

Десантот на сите можни параметри што ги следи вашиот црн дроб извршен од сиот криминал што го правите последниве 20 дена, премногу јадење и пиење, премалку спиење, комплетно го вади од ритам вашиот организам, поточно функциите што се извршуваат во него. Повеќе

Зошто не треба да вежбате за да изгубите килажа

Едно од најчестите правила што се претставуваат како неприкосновен канон на исхраната е дека можеш да го имаш тој екстра тост, сладолед или пијачка ако планираш тие калории да ги согориш со физичка активност. Најмалку 60 научни студии го порекнуваат тоа правило. Повеќе