Занимливости

Престанете да се секирате што многу се секирате

Нема ништо понадразнувачко од обидот на оние во вашата околина да ви ја намалат тензијата со тоа што ќе ве советуваат „Да не се секирате“. „Па што не кажувате вакви работи?“ - ви иде да крикнете, оти облачното расположение се растерува баш така. Но можеби има нешто во тоа да не олабавувате и да продолжите да се секирате. За ваше добро. Повеќе

Кога наш судија ќе пофали дилер на дрога?

„Тоа со што се занимаваш не е најдобриот бизнис ама бизнис моделот ти е добар“, му рекол американски судија на дилер на метамфетамини охрабрувајќи го да проба да ги искористи своите очигледни бизнис таленти за нешто добро. Повеќе

Веќе не е фора да трошиш, фора е да работиш

Во доба кога претседателот на САД прекрива со злато речиси се што поседува, парите почнуваат да ја губат моќта на статусен симбол за вистински богатите луѓе. Ама ова нема никаква врска со него. Повеќе

Најголем конкурент на Нетфликс му е сонот

Ни Амазон, ни Јутјуб, а најмалку па традиционалните тв оператори. За првиот човек на глобалниот стриминг гигант Нетфликс, нивен најголем непријател им е чудната потреба на луѓето понекогаш да спијат. Повеќе

12 начини да искористите лушпи од јајца

Од велигденските нуспојави познати се „мимозите“ и други „да не се фрлат“ употреби на внатрешноста на јајцата. Со истата логика би требало да се размислува и за лушпите. Еве неколку корисни совети за тоа како може да се искористи овој благороден органски материјал. Повеќе

12 начини да искористите лушпи од јајца

Од велигденските нуспојави познати се „мимозите“ и други „да не се фрлат“ употреби на внатрешноста на јајцата. Со истата логика би требало да се размислува и за лушпите. Еве неколку корисни совети за тоа како може да се искористи овој благороден органски материјал. Повеќе

Шведска отвора музеј на утките

Во јуни во Шведска ќе биде отворен музеј посветен на неуспесите. Зад него стои човек кој е фасциниран од апсурдноста и урнебесната погрешност во која влегле компании сакајќи да го развиваат својот бизнис. „Успехот е досаден“, порачува тој. И стварно. Повеќе

Шведска отвора музеј на утките

Во јуни во Шведска ќе биде отворен музеј посветен на неуспесите. Зад него стои човек кој е фасциниран од апсурдноста и урнебесната погрешност во која влегле компании сакајќи да го развиваат својот бизнис. „Успехот е досаден“, порачува тој. И стварно. Повеќе

Порнхаб ги извади посетителите од памет

Ќе пишевме дека ги извадил од гаќи, ама ни текна дека добар дел од посетителите на најпопуларната порно платформа и онака се веќе извадени од гаќи. Повеќе

Да ви стигне писмо адресирано до Путин, би го отвориле?

Пер не го отворил. Така се вика човекот од еден норвешки град кој добил писмо адресирано до рускиот претседател. А уште го копка. Повеќе