Музика

Џони, би гуд
РИП Чак Бери

Бидејќи ние за некои луѓе не пишуваме само кога ќе умрат, ќе повториме што напишавме за него кога беше жив: „Чак Бери е човекот од кого почна сè, ама апсолутно сè од она што денес го знаеме како рокенрол музика и нејзините мал милион деривати. А токму рифовите од неговата Johnny B. Goode сe оние кои ja дефлорираа музиката, ѝ ја одземаа дотогашната невиност и неповратно ја направија дрска и секси. Повеќе

30 години подоцна, сè уште е подобро да издадеш плоча отколку пријател

Пред точно 30 години, на 22 февруари 1987 година, КУД Идијоти завршија со снимање на своето прво дискографско издание, шест години после формирањето на бендот. Повеќе

50 години интервјуирање на Дилан

Судени се и по името. Тие се „Rolling Stone“, тој е „Like a Rolling Stone“. И така едно половина век. Импресивен јубилеј за дружењето на два темелни камења на рок-музиката. Повеќе

Како Спрингстин го истрола Трамп

Не само што со резигнација одби да свири на инаугурацијата на Трамп кој подоцна не успеа да обезбеди ни некој да му свири преработки од Спрингстин, Газдата на Обама од ќеиф му приредил концерт, и тоа во Белата куќа. Повеќе

50 години од The Doors

На 4 јануари 1967 година Дорс го објавуваат својот деби албум, именуван едноставно како и групата. Немаа баш многу среќа тие сo имиња, инаку како би се викале The Doors? Замислете го Морисон - најкреативниот меѓу нив - како еден ден им доаѓа и им вика: - Смислив име за групата! - Како? - Ќе се викаме Вратите! - Алал вера бе Џиме, како ти текнува! Повеќе

Приказната за најубавата божиќна песна на сите времиња

Колку и смртта да нè прави попустливи, за нас најубавата не е онаа од Џорџ Мајкл. Ова е приказната зад неповторливо тажната "Њујоршка бајка" на Поугс. Антидот на вообичаените празнични тралалајки, химна за оние со скршени соништа и неисполнети копнежи, која комбинира разуздана музика со заебани и мрачни стихови. А таквите највеќе ги сакаме. Повеќе

Осумте песни на Спрингстин за на пуст остров

Да можевме ќе го викневме да ни биде ди-џеј на неделата. Ама па и вака не е лошо. За да може да го ислушаме неговиот избор на раат сега ни фали само пуст остров. Повеќе

Почина Џорџ Мајкл

На 53-годишна возраст во својот дом почина пејачот Џорџ Мајкл, ја пренесува Би-би-си изјавата на неговиот публицист. Повеќе

А кај да делам?

Кога и Логин и Васко ќе ти го пуштат во ист ден, јасно ти е дека ќе имаш порив да го споделиш понатаму. Зденко Фрањиќ, денеска е Лутајучи Диџеј Здена а зад него се Слушај најгласније, Мајке, Хали Гали Халид, Сатан Панонси.... Има нов албум, со вкупно две песни. Повеќе

Франц Лист, првата рокенрол ѕвезда

Човекот кој е роден пред точно 200 години имал можност прв да го осети она што подоцна ќе стане рокенрол клише: згрозени авторитети, збудалена публика и жени кои му дофрлуваат парчиња своја облека на сцена. Повеќе