Филм

Гал Гадот е платена само 300.000 долари за Вондер воман

Од тукашна перспектива 300.000 долари се пари и пари, од перспектива на "Џони Деп доби 35 милиони долари за 4-то продолжение на Пиратите" сумата наликува на бакшиш. Повеќе

Животот и смртта на Перхан

На само 18 години стана една од најсветлите ѕвезди на тогашната југословенска кинематографија но, за жал, подоцна се изгуби во темнината. На денешен ден во 1999 година, Давор Дујмовиќ се самоуби со бесење. Повеќе

Како беше упропастен Пиксар

15 години Пиксар беше најдоброто студио за анимација на планетата. И после, Дизни го купи. Повеќе

Дизни 2020

На општо неочекување Волт Дизни студиото направи масовен апдејт на распоредот на премиери на свои филмови што треба да се појават во кино до крајот на 2020. Повеќе

Авенџерси, раздвој се
Марвел најверојатно ќе прави рестарт

Претседателот на Марвел студио, Кевин Фиџ, веќе ја наговести можноста за краен датум за сагата за најдоходовниот бренд филмски суперхерои, најверојатно не комплетно туку само како смена на генерации. Повеќе

Рок и Статам со башка продолжение на Брзи и бесни

Претставници на Универзал потврдиле дека се разработува спиноф на Брзи и бесни, фокусиран на ликовите Двејн Џонсон и Џејсон Статам во филмот. Повеќе

Ричард Гир: Кинези не ми даваат да глумам во Холивуд

Одамна го немало со битна улога во голем филм а нему му е јасно зошто. Затоа што уверувањата и пријателствата имаат своја цена. Холивуд го држи кинескиот капитал а Ричард Гир е стар пријател со Далај Лама. Повеќе

Оскар за погрешно доделување Оскар

Доделувањето на Оскарите е едeн од највнимателно подготвуваните настани на денот, кога се внимава на детали кои не можете ни да ги замислите. Па сепак, колку да се потсетиме дека без разлика на напредната технологија, човечката грешка сè уште е озбилен фактор на оваа планета.   Повеќе

ФХ3Х со 8 кандидати за номинација за Оскар за визуелни ефекти

Академијата за филмски науки и уметности ги објави 20 филмови кои се потенцијални кандидати за номинација за Оскар за најдобри визуелни ефекти во 2016 година, и тоа се следниве филмови. Повеќе

Збунка на денот

Филмски критичар, и тоа на Њујорк Тајмс, напишал лоша рецензија за една нова серија, особено за логиката на нејзиното сценарио. За отпосле да сфати дека епизодите ги гледал по погрешен редослед. Повеќе