Зезалици

Симулатор на удар од астероид
23 Јануари 2017

Луѓе од универзитетот Пердју изработиле симулатор за тоа каков импакт би имал удар на некој астероид врз Земјата. Притоа, сами треба да решите каде да удри, колкав да биде, од каков материјал да е составено тоа тело и под кој агол и брзина да ѕвизне во планетава. Срам ни е да кажеме што параметри пишавме,  изгледа претеравме.   Повеќе

Насловните на светските весници од инаугурацијата на Трамп
21 Јануари 2017

Во говорот по повод започнувањето на првиот 4-годишен мандат, Трамп ја испрати пораката "America first", нешто што слободно го толкуваме како "Америка на прво место". Вака светските весници го пренесоа доаѓањето на 45-от претседател на САД. Повеќе

Филџан вишка на денот
14 Јануари 2017

По спектакуларното парче незапишана историја од 1873, од Босна доаѓа уште еден артефакт што му плука во лице на денешното доживување на соживотот како што е можно погласна борба за својот и своето. Повеќе

13 Јануари 2017
Топлото ваше, занимацијата наша
10 Јануари 2017

Бидејќи имате уште најмалку 10-тина дена во кои најпаметно ви е да седите дома и на топло да си најдете некоја занимација. Повеќе

Како владика оди во офлајн?
10 Јануари 2017

Патријархот московски и серуски, неговото преосвештенство господин господин господин (ваљда имаат едно поише од кај нас) Кирил, лице кое има директна вифи врска со севишниот, во моменти кога е време да се спушти антената. Повеќе

Луѓето се познаваат на студ
9 Јануари 2017

Истанбул викендов дочека 40 сантиметри снег, и подеднакво страшен студ. Во истата беља беа и уличните кучиња во градот, за нивна среќа им се паднало да живеат во Истанбул. Повеќе

Зошто Бугарија и Грција слават Божиќ по "католички календар"?
7 Јануари 2017

Најраспространетиот и неточен одговор е дека се имаат откажано од јулијанскиот и се водат по грегоријански календар. Уште се на јулијански, ама на нешто што се води како – новјулијански или ревидиран јулијански календар. Повеќе

Приказната за осамениот дедо
3 Јануари 2017

Белградски психотерапевт на својот Фејсбук пренесува сцена на која сведочи во една од тамошните пошти. Време 2-ри јануари 2017 (што би се рекло вчера), околу 2 попладне. Повеќе

Искрено CV
2 Јануари 2017

Немојте да ме гушите со тестирања и слични HR будалаштини. Ако веќе се просеравате со западњачки фори, тогаш понудите и западњачка плата и услови за работење. Повеќе

Новогодишна честитка
31 Декември 2016

Денес е првиот ден, почеток.
Ви посакувам да не ве боли тоа што ве болело, а да ве сака тоа што не ве сакало. Повеќе

30 Декември 2016
30 причини зошто 2016 беше одлична година
30 Декември 2016

Британец на кој му е збогтисано да ги гледа сите другари како кукаат за 2016, прави рецензија на годинава, да не заборавиме дека не било сè така црно. Повеќе

Ја видовте честитката на ФБИ?
29 Декември 2016

Една од најмоќните агенции во светот, ќе си речете имаат ресурси за секакви операции, професионалци од секоја можна структура. Доаѓа време за честитање Нова година и они мртви-ладни на Твитер го пуштаат следниов дизајн: Повеќе

Кога Леми го виде Тито
28 Декември 2016

Звучи неверојатно но стварно се имаат сретнато, вечерано и притоа немаат прозборено ни збор. Едниот чија смрт лани ова време ја започна лавината која 2016-та ја направи црна година и другиот, чија смрт покрена лавина срања кои уште трујат наоколу. Што мислите, од кај му на Леми инспирација за онолкави прстени и ордени? Повеќе

Како денес би поминале Пишоња и Жуга?
28 Декември 2016

Сејо Сексон од Забрањено пушење замислува како денес би се развивала ситуацијата со двајцата култни ликови од нивната песна кои пред 30 години откриваа дали море је провод, дали море су коке. "Песната денес би имала тажен хепиенд", вика Сексон. Повеќе

Најди што музика ти се слуша
28 Декември 2016

Внесуваш бенд / музичар што ти прави мерак за слушање, он ти вади цел облак други имиња што би требало да ти легнат на вкусот. Повеќе

Бесплатни, топли совети до идните бруцоши
27 Декември 2016

Првио семестар ако не се угоеш 20 кила, нешто праеш погрешно и мора да се преиспиташ. Повеќе