Зезалици

Американскиот скејтер со презиме Џаноски
26 Јуни 2017

Колку што авторот на статијава е Џурук, толку и он е Џаноски, ама тоа е друга тема. Роден е во САД, по потекло е Македонец, и се вика (по негово) Стефан Џаноски. Човекот цел живот е скејтер, доволно познат во САД за Најк да имаат патики со негово име. И тоа 41 различен модел. Освен што скејта и прави патики, човекот стигнува и да слика, фотографира, да се занимава со вајарство и да свири гитара. Повеќе

Не си дебела, лош ти е аголот
26 Јуни 2017

Фитнес инструкторката Ана Викторија на Фејсбук објавува две фотографии од себе. На една, од агол ко за на Фејсбук / Инстаграм, на друга од нормален агол. Двете направени една по друга. Повеќе

Вегапчиња?(??)
24 Јуни 2017

Ова со никого не беше зборено! Повеќе

Интернет оф шит: чајник од 400 долари
23 Јуни 2017

(Чисто против уроци, да кажеме дека може да дојдат и бетер.) Пред некое време ја пренесовме веста за бескорисниот паметен соковник од 400 долари (на попуст од првичните 700). Има барем еден човек на светот што ја прочитал веста, целиот исход од неа и сето тоа го доживеал како одлична бизнис идеја. Тој човек направи паметен чајник. Повеќе

Складиштето
20 Јуни 2017

Во 2005 ураганот Ервин уништува огромни (ама огромни) површини шума во Данска и Шведска. Сите паднати трупци ги собираат на едно место. Резултатот е ова складиште. Повеќе

Одмаздата на градинарот
20 Јуни 2017

Ако сме прецизни, човекот е арборист (да, како Дејан), што во превод значи некој кој професионално се занимава со одгледување и изучување дрвја. И ретко кој станува арборист заради слава, туку најчесто тоа се прави од љубов кон дрвјата. На истиот овој човек, градските власти и придружен апаратчик предводен од градоначалникот решаваат да му го исечат 30-годишното здраво дрво во двор, затоа што почнало да им го поткопува тротоарот. Како што решаваат така и прават. По нив, доаѓа на ред тој. Повеќе

Иднината на човештвото е во сигурни раце
15 Јуни 2017

Да Винчи, Тесла, Бел, Форд, браќата Рајт, Стив Џобс, се дел од луѓето кои со своите изуми го истуркаа човештвото во следната ера. Па додека ние сме упорно заглавени во 2017, некои меѓу нас се децении и векови понапред се размислувањето. Повеќе

Затоа што отсекогаш било така
13 Јуни 2017

Стара приказна е ова за менталитетот и социјалната психологија и веројатно ја имаме објавено во овие миљарда години минати на интернет. Поучна е на различни нивоа, и за македонската транзиција и за состојбите во вашата фирма, град, држава.... Ако имате чувство дека мајмуните се менуваат а работите остануваат исти, читнете како тоа оди.   Повеќе

Еј животе, варалицо
9 Јуни 2017

Неколку фотографии внимателно одбрани со единствена намера да ви ја засилат депресијата и чувството дека животот не е фер. Повеќе

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан
9 Јуни 2017

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство. Ние го добивме меракот да уживаме во сеирот што Гардијан го удира околу изборите. Повеќе

Како проаѓа жена во саудиска реклама
8 Јуни 2017

Рекламата е за мало семејно базенче. Оригиналната сток фотографија е со среќно и природно разголено семејство во него. Но, во финалната верзија голите торза на таткото и децата се обојуваат а најсаудиски минува мајката. Некако надуено. Повеќе

Британија достоинствено пред избори
8 Јуни 2017

Суптилноста во наклонетоста кон својата опција на едни од најголемите британски весници на денот на изборите. Повеќе

Морковите, кокошкиното слепило и воената пропаганда
8 Јуни 2017

Една од особините кои им се припишуваат на морковите е дека можат импресивно да го подобрат видот, особено ноќе. Но, ако страдате од кокошкино слепило а спас гледате во морковите, нема да се изнагледате. Приказната за оваа раширена легенда нè води до пропагандата од Втората светска војна. Повеќе

Зошто копчињата на машките кошули се од десно?
8 Јуни 2017

Причината за тоа има врска со оружјето. А ако сте горди на својата ненаоруженост, тогаш носете го барем својот мобилен на лева страна. Повеќе

Модата во руските метроа
31 Мај 2017

Порано вакви фото галерии беа резервирани за њујоршките метроа но Русија одамна излезе од комунистичката униформираност и се распрсна во сите можни стилски правци. Само кај нас уште се чудат луѓе ако некој има поинаква фризура од вообичаените. Повеќе

Сиот тој силикон
30 Мај 2017

Пластиката на Холивуд е името на ново реално шоу со 12 ликови во основа познати по својата способност да не им е гајле колку пластика имаат во себе и како изгледаат. А до тоа како излгедаат, ве дели еден клик. Повеќе

Приказна за шармот на Роџер Мур
26 Мај 2017

Роџер Мур е еден од оние луѓе што ќе ги памтиме само во една димензија, како лежерен агент 007 кому му оди добро со девојки, а на лошите не им оди добро со него. Зад таа димензија којзнае што човек може да е, може идиот, може прекрасен лик. Има една супер интересна анегдота за него, која барем малку ја открива неговата секојдневна природа. Како се ближи кон крајот, приказната станува сè поинтересна.... Повеќе

А ќе речеш не може нешто да е поглупо од спинер
26 Мај 2017

Како не може, а смартфон апликација за спинер? Виде. Без никакви предрасуди ја има и за Ајфон и за Андроид, па кој сака нека врти вртиуелно. Повеќе

Совршената реченица
26 Мај 2017

Има ли, на крајот на краиштата, нешто посуетно на светот од писател? Особено во моментот кога се гледа очи в очи со својата совршена реченица. Ох, боже, каква грозна, одвратна немоќ! Повеќе