Животни

Во трговски со мачето, руска верзија
17 Април 2017

Петрозаводск, Русија (на граница со Финска), неименуваниот маж решава да ја прошета Катја во трговски центар. Повеќе

Басна на денот: леопардот и бодликавото прасе
14 Април 2017

Поука очигледна: ако си леопард немој да напаѓаш бодликави прасиња. Повеќе

Сè за љубов
30 Март 2017

Да го запознаете најјакиот фраер на оваа планета. Нема среќа да е атрактивен и веднаш да им падне во очи на женските, па затоа мора да се потруди. И не го мрзи да покаже дека го бива. А го бива многу.  Повеќе

Јатото како организам
15 Февруари 2017

Движењата на јато птици (или риби) е една од најголемите мистерии на светов. Кој тука дава команда, како ова функционира, комплетно нејасно. Ние луѓето на зелено на семафор не можеме да тргнеме како што треба а тие во секунда синхронизирано менуваат правец. Како да се од друга планета. Или пак можеби ние сме од друга планета. Некоја која решила да се ослободи од својата шкарт роба. Повеќе

Руски проблем на денот
28 Јануари 2017

Затоа што тероризам, немаштија, корупција, санкции, расправање со секој можен што не пишува кирилица им е малку, сега Русите треба да се справуваат и со тигри во купатило. Повеќе

Јасно изразена волја
18 Јануари 2017

Сложно, масовно и организирано, така се настапува кога се оди на улица! Останува само навивачките медиуми да излицитираат околу бројката. Повеќе

Се знае „за кога“
18 Јануари 2017

Има една анегдота од тоа работните акции по Југославија дека Македонците редовно заебувале една тогаш стандардна парола. На прашањето поставено на српски („За кога?“) наместо исправното „За Тито!“, одговорале по нашки, па здружено извикувале „За сега!“ Повеќе

Зоолошки радости
13 Јануари 2017

Многу е поедноставно да му се радуваш на снегот кога ги немаш стандардните инфраструктурни проблеми и кога не е проработена кенкавата страна во тебе. Едноставно убаво ти е што сè е во снег. Повеќе

Неудобно ви е некако?
15 Декември 2016

Решете се од тоа чувство како јастог. Тој успева да расте само благодарејќи на тоа чувство на нелагодност и притеснетост. Да имаше јастогот доктор, ќе му дадea валиум. И никогаш немаше да порасне. Повеќе

Маалска планета Земја
4 Декември 2016

Како би звучела сцена од Бибисиевата Planet Earth 2 кога нејзиниот наратор Дејвид Атенбороу би бил некој што поради уличниот речник никогаш не би можел да добие благородничка титула. Повеќе

Зборете ми за другарство
2 Декември 2016

Космички хепиенд на приказнава е двајцата да бидат заедно посвоени. Повеќе

Човекот и соколот
14 Ноември 2016

Во онаа поговорка "И волкот сит и овците на број" мора да постои и некоја жртва која ни ја кријат. Повеќе

Најневеројатната документарна снимка во историјата на документарците
8 Ноември 2016

Кога го најавија вториот серијал од Планета Земја, општото расположение беше: нема нешто подобро да состават од кецот, ама барем ќе има нови снимки со тој квалитет (кој и онака е нечовечки висок). Наспроти вака неамбициозните очекувања, двојката од Планета Земја изгледа е следното ниво во документарците за природата. Повеќе

Таму крави, овде волови
3 Ноември 2016

Лежат по улица, дозволуваат да газат преку нив и - среќни се. Македонија до Индија! Повеќе

Животните кои веќе ги нема
27 Октомври 2016

Ретки филмски снимки (и подолг список) со животни кои се веќе истребени. Се чини дека човекот може сè живо на светов да истреби, освен стоката во своите редови. Ако не ви се верува, пројдете 15 минути читајќи некоја фејсбук кавга.   Повеќе

Не е вест кога куче лае на човек
18 Септември 2016

Вест е кога човек лае на куче. Добро, не е вест, видео е. После кое некогаш ќе се зезнете и ќе се пробате со дога. Повеќе

Кој го тоа направи?
26 Август 2016

Лесно се води истрага кога имаш осомничени со грижа на совест. Со џукели на две нозе истово би одело многу потешко. Повеќе

Колку е жешко во Саудиска Арабија?
19 Јули 2016

Видеото личи на наш човек кога се враќа дома од работа. Повеќе

Како луѓето се чувствуваат насабајле?
28 Јуни 2016

Како волци! Гладни и орни, спремни за нов ден, за нов лов, за нова потрага по возбуда... Имаме видео. Повеќе