Музика

Само вокалот на Крис Корнел од "Black hole Sun"
23 Мај 2017

Извадени гитари, басови, тапани, клавијатури и сè што прави каква било мелодија, оставен само Крис Корнел. И звучи... Повеќе

Последната песна на Влада Дивљан
16 Мај 2017

Штотуку излезе последната песна која ја напишал Влада Дивљан, Идолот кој нè напушти на почетокот на март 2015 година. Се вика „Непослушна граѓанка“ и била почната да се создава по веста дека починала Ејми Вајнхаус. Повеќе

Распеани Рамштајнчиња
9 Мај 2017

Хор клинци ја пеат Mutter (Мајка) од Рамштајн и звучат одлично. Малку е језивко ако знаете како оди текстот на таа песна, ама според нашите педагошки канони, Рамштајн е увек боље од цмиздрењето во „Вљубениот ерген“. Повеќе

Легендарниот концерт на Џемс Браун
7 Април 2017

Џемс Браун одржува концерт во Бостон, неполни 24 часа по убиството на Мартин Лутер Кинг. Повеќе

Ремикс со оџата
4 Април 2017

Туниските власти затвориле ноќен клуб откако утврдиле дека Диџејот на тоа кленовите им пушта ремикси во кои користи семплови од мујезин кој повикува на молитва. Тоа било света работа, не можело тоа така... Чисто да чуете како звучи.  Повеќе

Ѓаволот е вистински
3 Април 2017

Пред да се нурнете во регуларната дневна доза гревови, чујте ги браќата Ајра и Чарли Лоувин и нивната реалистична нумера Satan is real од истоимениот албум (кој го има една од најдобите омоти, евер). Кој ја ислуша до крај, ни пеколот нема тешко да му падне. Повеќе

Вистински рокенрол
22 Март 2017

Кога го сакаш рокот а по малку си буквалиста и плус те бива за машинерии и скаламерии, тогаш решаваш да направиш песна со - камења кои се тркалаат. Ок, го чекаме првиот што има завршено некое техничко училиште а при рака му е киселина. Here Comes the Sun... Повеќе

Ја отпеа бе!
16 Март 2017

Речиси никој не се осмелува да го отпее она што го отпеа ликот Дива Плавалагуна во Петтиот елемент. Бидејќи и во филмот, тој вонземски вокален ролеркостер е постигнат со ауто-тјун и други финти. Ама, малава излезе и ја кажа! Бонус: Наде Талевска! Повеќе

На бина со Газдата
22 Февруари 2017

Во видеото можете да уживате и без посебна најава. За еден друг занимлив детал: родителите на малиов биле пресреќни кога виделе дека некој ја снимал сцената и ја објавил на Јутјуб. Имено, никој од нив не помислил да штрака со мобилниот, да фаќа фотки и видеа и така да пропушти во живо да ужива во моментот. Ок, колку родители овде така би постапиле? Повеќе

Понеделнички машки заклетви
20 Февруари 2017

Едвај чекаме да дојде вторник па да почнеме да си ги пееме заклетвите, за следниот понеделник. Да, да, овојпат за озбилно :) Повеќе

8 Февруари 2017
Кога си Газда, ти се може
6 Февруари 2017

На концерти на Брус Спрингстин луѓе носат транспаренти со имињата на неговите песни што сакаат да им ги свири. И овој со бендот стварно им ги свири, што само по себе е  дирљиво, јер на друг ќе му беше под чест да свири „по нарачка“ и слепо ќе се држеше до детално смислениот концепт и плејлиста. Но што ако на Спрингстин во живо му нарачаш песна што не е негова?  Повеќе

Нова 1000-ка
30 Јануари 2017

Бројката е концептот - 1000 музичари, една песна. Почна со Фу Фајтерс, па ги имаа Вајт Страјпс и Дејвид Боуви, сега ја рокаат Нирвана, и пак звучи боговски моќно. Повеќе

Нешто од Ансамбл Александров (или Хорот на Црвената армија)
26 Декември 2016

Ансамбл Александров е официјалниот армиски хор на руските вооружени сили. Формиран е за време на СССР, а составен е од машки хор, оркестар и танцова група. Името го носи по својот прв диригент, Александар Василевич Александров. На 25 декември 64 члена на ансамблот загинаа во авионска несреќа на пат кон Латакија, каде што требаше да настапат пред руските вооружени сили во Сирија. Повеќе

Дуке, Крсте и Исмаил ви честитаат Нова година
23 Декември 2016

Ок Македонци. Пробавме да си ги извадиме очите, ударнички се потрудивме да се надвикаме и прекувремено се потрудивме да се испомразиме до коска. А да пробавме малку со љубов и убавина? Пред крајот на оваа заебана година токму со такво полнење доаѓа поздравот до сите вас од нашата њујоршка екипа. Песната (музика, текст и аранжман) е на Дуке Бојаџиев, пее Крсте Роџевски, на кларинет е Исмаил Лумановски, на виолини Владимир Крстев. Отворете си ја душата, "Свет без граници" е љубовна порака. Преубава. Повеќе

Што ме питаш are you gonna go my way?
19 Декември 2016

Апостолски направил уште еден богохулен мешап, кој функционира бескрајно природно ем заразно. Шемса и Лени Кравиц, ко Боро и Рамиз! Ова да го чуеме во живо и после слободно можеме да ги закачиме чеканот и наковалната о клин.   Повеќе

Како Есма треба да биде дочекана
15 Декември 2016

Искрено се надеваме дека таму негде горе, Есма и Љиљанa Петровиќ Батлер ќе успеат да ги надминат овоземните недоразбирања кои ги имаа додека беа меѓу нас. И дека ако има Господ, ќе ја натера Љиља да ја пречека Есма со некоја од овие песни. Повеќе

Сакам да бидам претседател
12 Декември 2016

Песната е снимена во Флорида во 2009 година, ама па што. Паљачо и Дисторзија. Повеќе

Слово за човекот
5 Декември 2016

„Модра река“ на Индекси беше прогласен за најдобар југословенски албум во 1978 година. Концептуален албум, положен на стихови од Мак Диздар, а музиката ја потпишуваат Бодо Кoвачевиќ и Фадил Реџиќ. Чујте што има да каже Диздар, а да отпее Пимпек. Повеќе