Разно

Серискиот шпиoн што го изработи досието за Трамп

Оперативецот што на Американците им го испорача досието за наводните компромитирачки материјали што Русите ги имаат за Трамп е поранешен агент на англиската МИ6. Ова е истиот човек што минатата година на ФБИ му ги испорача материјалите за корупција во ФИФА. Повеќе

Холандските возови шибаат 100% на ветар

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и се заврте со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија. Директор во македонски железници веројатно би одбрал да го врзат за шина. Колку овде доцнат возовите, да се изнаживее. Повеќе

Како лажните вести не му помогнаа на Трамп
Умешност на резилење

Додека Русија е под здружен бараж од секоја можна американска разузнавачка агенција дека успеала да направи травестија од најголемата и најстабилна демократија на светот, и истата да ја уништи со наплив на вистини, некако спласна целата фама за лажните вести што помогнале во изборот на Трамп. Сепак Вокс наоѓа една интересна фалинка во целиот муабет околу лажните вести и нападите на Хилари. Повеќе

Зошто европската десница е навлечена на Путин

Иако не станува збор за безрезервна љубов, ама на теми како имиграција, економска и политичка интеграција (ЕУ), муслимански радикализам, и противење на култура на либерализам и секуларизација, Путин речиси низ целата десница на ЕУ повеќе е доживеан како сојузник, отколку како закана. Повеќе

Сексот на рецепт ги подели Германците

Иако видоа дека Македонија веќе смисли субвенции за све живо и диво, германската партија на зелените сепак најде тема која ние сè уште ја немаме покриено - државата да плаќа за секс со проститутки. Е, тоа е клиентелизам. Повеќе

Моментот кога непријателите на Трамп си ја "продадоа душата"

Пред помалку од 10 месеци спротивставувањето на Доналд Трамп беше еден од најблагодарните и патриотски потези што еден републиканец може да ги направи. И во тоа време голем број високопласирани републиканци не му премолчеа на кандидатот. Ама, дали пред, дали по изборите, добар дел од нив отидоа на бакни-рака кај новиот претседател на САД. Повеќе

Зошто во Јапонија нема масовни пукања?

Јапонија има една од најниските светски стапки на злосторства сторени со огнено оружје. Само шест во текот на цела една година, наспроти 33.599 вакви случаи во САД. Во што е тајната? Повеќе

Демократите немаат допир со реалноста
Берни Сандерс:

Додека секоја можна американска разузнавачка агенција гледа да си го истера меракот и да го оправда барањето поголем буџет за следната година шлепајќи се на "Русите го избраа Трамп" конвојот, Берни Сандерс ја смирува топката и бара од своите соборци демократи да се освестат и да прекинат да бидат без допир со реалноста. Повеќе

Германија ќе дозволи само примерни џамии

Построги мерки против исламистичките трендови во Германија, што во пракса би значело затворање на сето она што се смета за исламистички џамии во земјата, е мерката што ја предлага вице-канцеларот Зигмар Габриел откако ИСИС ја презема одговорноста за нападот на Божиќниот пазар во Берлин. Повеќе

Суверенитет знае да се продава како алва

Таму кај што не дозволуват уставот и законите, во игра влегуват парите. Неколку историски лекции за тоа како суверенитетот, на кој гледаме како на гранитна уставно - правна и политичка категорија често пати бил третиран како обична стока за купопродажба. Повеќе