таг: зинедин зидан

Магичните 17 месеци на Зинедин Зидан

Кога францускиот легендарен фудбалер стана тренер во Реал Мадрид дојде речиси без никакво тренерско искуство, а доби задача да го води еден од најдобрите клубови во светот кој тогаш беше во мала криза. 17 месеци подоцна, ете го со 5 трофеи и многу рекорди. Повеќе

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Никогаш доста од волејот на Зинедин Зидан

Поминаа точно 15 години од финалето во ЛШ меѓу Реал Мадрид и Баер Леверкузен 2:1 (Раул 8` Зидан 45` - Лусио 13`). Се играше во Глазгов на 15 мај 2002-ра. Колку и да се врти овој гол по најавни шпици, едноставно не може, а да не се одбележи јубилејот од оваа убавина за око. Ваква елеганција нема друг фудбалер. Повеќе

Како 14 фудбалери од тимот на Јувентус 2001 станаа тренери

Златната генерација на Јувентус не успеа да врзе 2-3 титули на самиот старт од овој милениум, а имаше состав за такво нешто. Колку само интелигентни играчи имаше во тој состав подоцна предводен од интелигентниот Марчело Липи, потврдува фактот што пола од нив сега делат памет. Повеќе

Фудбалери со елеганција во движење

Ги гледаш и едноставно им се воодушевуваш со колку едноставност и леснотија го играат или го играле фудбалот. Се работи за 15 имиња кои станаа светски ѕвезди и кои ги поврзува зборот елеганција. Повеќе

Список на сите гревови на Кејлор Навас
Зошто Реал запнал за Давид Де Хеа

Реал Мадрид основано го фаќа треска. Екипата ја загуби комфорната предност над Барселона во првенството и испадна од 1/4 финале на Кралскиот Куп од Селта. Но Реал најмногу го фаќа треска од Костариканскиот голман кој по сјајната сезона лани, годинава брани како почетник. Повеќе

Тешки 10 дена за Зинедин Зидан

Паузата која ќе следи наредниот викенд во националните првенства за многу екипи е добре дојдена, за да се одморат играчите и да соберат сила за предизвиците кои следуваат во клучниот дел од сезоната. Но тоа не важи за Реал Мадрид. Повеќе

Малиот кој гледа стари видеа од Зидан

На рулетите на Зи Зу уживавме додека играше во топ форма, а малиов кој допрва треба да напредува и во техника и во моторика, умее и да го повтори во една иста акција со која ги направи горди неговите родители. Повеќе

Најголемиот кикс во историјата на Блекбурн

Во 1992 година беа удрени темелите на новата англиска прва лига под името Премиер лига. Првата и втората сезона ги освои Манчестер Јунајтед со Фергусон, а третата беше изненадување бидејќи пехарот го крена Блекбурн, тимот со голем пропуст од епски размери. Повеќе