таг: уефа

Доделувањето на пехарот се враќа на теренот, симнете се долу

Новиот претседател на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин донесе одлука со која се менува решението на Мишел Платини од 2007-ма, на победниците во Лига на шампиони и Лига Европа пехарот да им се доделува горе на трибините. Повеќе

Се изведоа првите пенали на нов начин

УЕФА пушти пробен балон со новиот модел за изведување пенали на Европското првенство за жени и мажи до 17 години. По нерешениот исход во полуфиналето на женското ЕП, на Германија и Норвешка им се погоди да станат први во историјата кои шутирале пенали на овој начин. Повеќе

Каква е замислата на двајца наставници за промена на пенал серијата

Цели две години двајца шпански професори работеле на една студија која што ги довела до заклучок дека екипата која прва изведува пенал е во предност во однос на противникот. Затоа предлагаат ново решение. Повеќе

Финалето на Лига шампиони под покрив?

Раководните луѓе на УЕФА имале состанок со полицијата и фудбалскиот сојуз на Велс и разговарале за можноста финалето на ЛШ во Кардиф да се игра на затворено поради страв од напад со дрон. Повеќе

Конфликтот на Ердоган со Холандија можен проблем за УЕФА

Во случај вечерва Бешикташ да го мине Олимпијакос (1:1) и Ајакс Копенхаген (1:2), УЕФА ја разгледува можноста да спречи евентуална средба на турскиот и холандскиот тим во четвртфиналето. Повеќе

Тензии во Солун поради пријателството на Комити со УГ

Во 2013-та грчкиот ПАОК и германскиот Шалке играа квалификации за ЛШ а тогаш Германците извадија македонско знаме и ги испровоцираа гостите. Ждрепката пак ги спои двата тима и во Солун има страв од нови нереди. Повеќе

Партизан исфрлен од Европа?

Европската фудбалска унија УЕФА веројатно драстично ќе го казни белградски Партизан поради неплатени долгови и ќе му забрани да игра во Лигата на шампионите и Лига Европа. Повеќе

Се остварија големите промени во ЛШ од 2018/2019

Препознатливиот термин за ЛШ од 20:45 оди во историјата и ќе биде заменет со два термини, што значи дека ќе имаме можност да гледаме повеќе фудбал. Убавини. Новите правила им одат во прилог на Италијанците кои повторно ќе имаат 4 претставници во елитата. Повеќе

И навивачите на Копенхаген удрија по УЕФА

Анти-УЕФА кореографија синоќа имаше во Копенхаген на мечот на данскиот шампион против Порто. Данците се придружија на многу други навивачки движења во борбата за еднакви права на сите клубови. Повеќе