таг: Србија

Кој последен ќе си оди, бар нека биде пристоен

Кога беа најавени изборите - овие одржаните, а не овие што допрва треба да се случат - Фејсбук го зафати нова "инфекција" на бесни и лути и оние фрустрирани кои рекоа дека ќе заминат што е можно подалеку од оваа земја. Затоа што кога заминувате од лични причини, тогаш се пакувате во тишина, но кога заминувате заради револт и сето она што не можете да го имате во оваа земја, тогаш дигиталното збогување, со оние огромни писма и пораки, не е невообичаено. Повеќе

Кога и во добро ќе ти текне на Путин

Не е редот да го спомнуваш Путин само кога ти е зорт, треба и празник да се честита, па макар вие биле само неколку луѓе, со Пунто и хармоника сред шума во Србија. Повеќе

Сè е добро во НБА, ама ми фалат ќебапи

Откако се врати во првата петорка на Денвер и дава во просек по 12 поени на натпревар, Никола Јокиќ повторно ја заинтересира јавноста од неговиот роден Сомбор па до Денвер, а овој пат зборуваше за тоа кога пиел три литри Кока-кола и колку ќебапи јадел. Повеќе

Добар потег на Бане

Со плата од Премиер лига која ти ја дава клуб по име Челси, човек само малку треба да се сети како може да израдува дете, а тоа да му донесе едно големо браво. Бранислав Ивановиќ купи карти за 50 деца за мечот меѓу Велс и Србија и потоа најде време и да се сретне со нив. Повеќе

Колку заработуваат странците сезонава во НБА

Не е мал бројот на кошаркари кои ќе потпишат договор во НБА, нема да задоволат таму и се враќаат назад во Европа а американските франшизи и натаму ги плаќаат до крајот на договорот. Народски кажано клати врата-земај плата. Колку реално земаат странците кои играат во НБА? Повеќе

Ни беше подобро кога ни беше полошо

„На Србинот отсекогаш му требал водач“, кажа некој и го погоди менталниот склоп на избирачот на брдовитиот Балкан. Меѓутоа нам отсекогаш некако помил ни бил претходниот од овој сегашниот. А и кога овој сегашниот во скора иднина ќе биде претходен, и тој нам ќе ни биде помил. Можеби затоа што сме мислеле дека нам ни е помило под нив или затоа што сме биле помлади. Кој да го знае. Повеќе

Настанокот на партиско-пазарниот медиумски модел

Излегувањето на државата од медиумите во Србија требаше, според новинарските надежи и предвидувања, конечно да осигури предуслови за развивање на квалитетно новинарство и одржливи медиуми. Но наивната верба во пазарната меритократија, по којзнае кој пат, се насука на гребенот на капиталистичката реалност, пишува Саша Драгољо за Билтен. Повеќе

Србите им ја сокрија топката на Американците

Иако селекцијата на Србија имаше очаен старт на дуелот со САД и за 7 минути губеше 23:5, сепак избраниците на Александар Џорџевиќ ја стегнаа играта и загубија само три разлика од големиот фаворит. Ова е нивната најубава акција на мечот. Повеќе

Хероината од Косово која освои златен медал

Џудистката од Косово, Мајљинда Кељменди изјави дека го остварила својот животен сон со освоеното злато на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро каде стана хероина на вториот натпреварувачки ден. Повеќе