таг: сп 2017 франција

Ракометарите на Аргентина дадоа 2 гола за полувреме

Фудбалерите на Аргентина се први на ФИФА светската ранг листа. Нивните кошаркари се редовни учесници на Светски првенства и Олимпијади, а „Гаучосите“ имаат и одлични рагбисти. Но ракометарите им се на ниво на трета лига во Занзибар. Во првото полувреме од дуелот против Катар на Мундијалот дадоа само два гола. Повеќе

Импресивната Македонија до важно реми со Исланд
СП 2017

Со уште една храбра игра нашите ракометари остварија уште една важна цел. Реми со Исланд 27-27 (13-15) за да се избегне Франција и во осминафиналето да се оди на Норвешка. Јунак Кирил Колев кој одбрани силен шут во последниот напад. Повеќе

Храбра и рамноправна Македонија, но само до 50-та минута

Македонската ракометна репрезентација како и многу пати со големите сили, покажа дрскост против Црвената фурија и најави неизвесен натпревар кој за жал не траеше до последниот свиреж на судијата. Пораз од четири голови разлика. Повеќе

Страшните цепелини на Лазаров и Георгиевски

Нашите ракометари ѝ пружија сериозен отпор на Шпанија а особено добра игра прикажаа во првиот дел кога направија два потези кои сигурно ќе бидат сериозни кандидати за голови на првенството. Повеќе

Фотографија вредна осминафинале

Македонската ракометна репрезентација и математички е во топ 16 на Мундијалот во Франција, а тоа се должи на ремито меѓу Тунис и Словенија 28:28. На Тунис му преостана уште дуелот против Ангола, по кој и да победи не може да биде пред нас на табела па макар и да ги загубиме последните два дуели. Повеќе

Како да се избегне „бојно поле“ против Франција
СП 2017

Под услов „Триколорите“ на крај да бидат први во групата А што е прилично реално, нашите момци ќе треба да направат изненадување против Шпанија или да останат непоразени против Исланд. Повеќе

Бледо издание на Македонија

Македонската ракометна репрезентација се соочи со првиот пораз на Мундијалот во Франција. Пораз од технички одлично поткованата Словенија која на чело со Веселин Вујовиќ нè надигра во сите сегменти од играта цели 60 минути. Повеќе

Тргнаа на мечот против Тунис, стигнаа против Ангола
За кого? За Македонија

Македонската ракометна репрезентација никогаш не игра во празни сали на големите натпреварувања, а тоа се должи на упорните македонски навивачи кои и со авто стоп би заминале да ја бодрат. Ова се тројцата најупорни кои до Мец патуваа со таксист од Русија, два авиони од Грција, па воз и рент а кар од Франција. Повеќе

Советите на Лино на тајм-аутите

Немавме можност во преносот против Тунис да чуеме што им кажуваше Лино Червар на своите избраници за време на тајм-аутите, ама затоа гледавме како судиите на моменти се губат во некои одлуки кои ги посочи и нашиот селектор. Червар: Судиите нè крадат, мора и нив да ги победиме. Повеќе