таг: шалке

Денот кога Шалке беше шампион само 4 минути

Тоа што му се случи на Баерн Минхен во финалето од ЛШ 1999-та против Манчестер, слично нешто му направи на Шалке две години подоцна. И неутрален навивач да го гледа овој развој на настаните сигурно ќе се возбуди, а да не зборуваме за оние што им се најверни. Повеќе

Прекрасната кореографија на УГЕ Шалке

На мечот против Хамбургер во Бундеслигата, преку 50.000 навивачи на Шалке кои се во братски однос со скопските Комити, направија фантастична кореографија на денот на кој пред 20 години го освоија Купот на УЕФА. На крајот соопштија дека целата кореографија чинела 119.991 евра (исклучително од донации на навивачите, без учество на управата на клубот) Повеќе

Дејан vs Ноер, волеј кој не се повторува

Поминаа 6 години, а како вчера да беше еден од најлудите голови видени во Лигата на шампионите кој падна на мечот меѓу Интер и Шалке. Ваков гол еднаш се дава и еднаш се прима, а тоа го знаат и Станковиќ и Ноер. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли одат во полуфинале

Најмладиот тим во завршницата на Лига Европа направи неверојатен подвиг откако со играч помалку во продолженијата му даде два гола на Шалке на гости и се пласираше во првото полуфинале после 97-ма година. Момците дојдени од Амстердам прикладно го прославија пласманот со хит на Боб Марли. Повеќе

3 продолженија на 4 меча, Манчестер Јунајтед чекор поблизу до Скопје
Лига Европа

Првпат во историјата на европските натпреварувања во четвртфинале на три од четири меча се играа продолженија. На крајот среќата на страна на: Aјакс, Јунајтед и Лион кои ѝ се придружија на Селта Виго. Златан тешко се повреди на крајот од мечот. Повеќе

Кој ќе ја освои Лига Европа?

Манчестер Јунајтед е главен фаворит, но Лион се поставува како најреална закана, додека Селта Виго сака да ја продолжи неверојатната шпанска доминација во ова натпреварување. Повеќе

На голманот на Шалке треба да му покачат плата за ова

Шалке загуби 2:0 од Ајакс на синоќешните четвртфинални натпревари во Лига Европа, а Ралф Фахрман да не фатеше пола од овие топки ќе загубеа 7:0. Човеков се претвори во Буфон и Ноер заедно и оствари топ 10 одбрани, да 10. Еве ги во пола минута. Повеќе

Најборбените фудбалски навивачи
Фудбалерот кој се покаја за развратниот живот и тргна од нула
Сторија за Кевин-Принс Боатенг

Кога на 18 години добиваш 5 милиони фунти годишно не знаеш што попрво да направиш со себе и мислиш дека можеш да го имаш целиот свет. Кога ќе се погледнеш во огледало еден ден ќе сфатиш дека си правел само глупак од себе и ништо друго. Повеќе