таг: серија а

Син му на Лео Бонучи навива за Торино

На прославата на шестото скудето по ред во Серија А, стоперот на Јувентус излезе на теренот со двете синчиња, од кое едно едното навива за Торино поради што плачело зошто мора да облече дрес од Јувентус. Браво мали, така се станува верен на клубот. Повеќе

И тифозите на Лацио му оддадоа почит на Тоти

Легендите како него се над секој ривалитет. Откако на стадионите ширум цела Италија навивачите се отпоздравуваат со Тоти кој ја завршува кариерата, сега редот стигна и на оние од кои не се очекуваше многу. Најголемите ривали во животот и кариерата на Франческо, оние од Северната трибина Curva Nord на мечот против Интер синоќа го поздравија Il Capitano. Повеќе

Џампаоло Пацини ја врати Верона во Серија А

Талентот кој го поседуваше во легендарната генерација на Аталанта, Пацини подоцна во кариерата го демонстрираше во повеќе италијански клубови. Раатот го најде во Верона на која што ѝ донесе експресно враќање во најдобрата лига и стана идол на тифозите. Повеќе

Летечки магариња или стари магариња од Киево

Италијанскиот прволигаш од градот Верона ги има најстарите фудбалери во Топ 5 европските лиги. Просекот на години на „жолто-сините“ од Верона е 32,9. Повеќе

Фудбалерот кој освои 5 титули во 3 земји на само 20 години

Просто кажано, ако сакаш да освоиш титула во првенство договори го младиот Французин Кингсли Коман, талентот кој ја освои француската, италијанската и германската лига. Повеќе

СПАЛ - тимот со чудно име што ќе го гледаме во Серија А

Со две промоции во две сезони, скромниот клуб СПАЛ од градчето Ферара ќе игра во Серија А после цели 49 години! На стадиончето „Паоло Маца“ од татко на син шалот ќе го носат навивачи кои ќе ги гледаат Јуве, Рома, Лацио, Милан, Интер, Наполи... Повеќе

Шестмината величествени кои не ги оставаат на мира голманите во Серија А

Тешко дека некој од нив ќе ја освои Златната копачка, но затоа привлекоа внимание, си набија цена, претставуваат страв и трепет, а сигурно ќе добијат и солидни бонуси за сработеното вака за пред летен одмор. Повеќе

Додека има живот има и надеж, Кротоне тера по тој пат

Месец мај освен за освојувањето на титулите носи жестоки битки и на дното од табелите. Ова е ситуацијата во топ 5 лигите во Европа каде освен во Серија А во сите други првенства остануваат уште две кола до крајот. Најголема неизвесност има во Германија и Франција. Повеќе

Интересни податоци за Горан Пандев

Епилогот после голот на Пандев против Интер е за руски роман: Горан беше еден од хероите на триплетата во 2010-та, а синоќа ја продолжи серијата на Интер од пет порази на шест меча. На крајот му се заблагодари на поранешниот клуб и навивачи. Повеќе