таг: сер алекс фергусон

Кој последен пат стана шампион на Шкотска, а да не е Селтик или Ренџерс

Доминацијата на Реал и Барса во Шпанија не е ништо во споредба со тоа што се случува во шкотското фудбалско првенство, каде само ако си навивач на Селтик или Глазгов Ренџерс ќе знаеш што значи освојување на титула. Така е барем три децении. Повеќе

Пред 4 години на Олд Трафорд се случи ова

На 12 мај 2013-та година докторот за фудбал по име Сер Алекс Фергусон за последен пат стапна на Олд Трафорд како тренер. Си замина по одиграни 1.500 натпревари и освоени 38 трофеи. Последниот поздрав до него беше организаиран на спектакуларен начин. Не се раѓа негов наследник во наредни 100 години. Ова се моменти за ежење. Повеќе

Најуспешни серии без пораз во Премиер, Фергусон и таму царува

Врти-сучи пак доаѓаме до непобитниот факт дека најголемиот тренер во историјата на Премиер лигата Сер Алекс Фергусон имал најуспешни серии без пораз. И Мурињо има долга, но со повеќе од пола нерешени. Повеќе

Најголемиот талент кој Фергусон го видел стана второлигашки бандит
Рејвел Морисон

Во 2011-та Рејвел Морисон бил ѕвезда во младинците на Јунајтед и човек поради кого Фергусон не го приметувал Погба. Французинот сега вреди 90 милиони фунти а Рејвел игра во втора лига. Зошто? Повеќе

Двајт Јорк - Фудбалерот поради кој на Фергусон му обелела косата

Дете од мало место во карипската земја Тринидад и Тобаго стана најомилениот напаѓач на секој навивач на Манчестер Јунајтед и најзаслужен за тројната круна на овој клуб во 1999. Сепак пороците кои ги носат славата и парите не го одбегнаа и него па се скара со Фергусон. Повеќе

Роналдо се сликаше со фудбалскиот татко

Меѓу Диего Марадона, Пујол, Трезеге, Ван Бастен, Сидорф и останатите легендарни фудбалери, синоќа во Цирих на доделувањето на наградите на ФИФА се појави и човекот кој е најзаслужен за врвната кариера на Кристијано Роналдо. Повеќе

Непознати факти за славеникот Рајан Гигс

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на Премиер лигата, Рајан Гигс денес полни 43 години. За него генерално се знае речиси сè, освен неколку факти. Повеќе

Зошто Диего Симеоне не сака да стане како Фергусон

На „Висенте Калдерон“ е омилен, го сакаат и навивачите и играчите и управата. Ја ликвидираше хегемонијата на Барса па на Реал, играше две финалиња во Лигата на шампионите. Се поставува прашањето зошто не сака да остане со години како Венгер и Фергусон? Повеќе

Пред 30 години Ферги беше назначен за тренер на Манчестер